Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма.
Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ще изпълним едно много интересно Дивертименто от Моцарт за струнно трио, което той пише към края на живота си. Попаднах на него, защото трябваше да го свиря на прослушване за оркестър. Изключително зряла творба, богата на полифония и на сложни композиционни похвати и същевременно красива музика за слушане с изблици на чувство за хумор на моменти. Четейки повече за него, открих, че когато е било изпълнено за първи път, Моцарт е изпълнявал партията на виолата. Отдавна искам да го изсвирим това дивертименто, но все не можех да открия с какво да го комбинирам. Много мислих и реших да потърся нещо различно, което повечето хора не са чували и не познават“.
Кристиан Сугарев започва да търси творби за цигулка, китара и виолончело. Открива едно трио от Паганини и три триа от един френски композитор, Франсоа де Фоса, „който в живота си е бил военен генерал. Живял е по времето на Бетовен. Много ме впечатли начина, по който пише за китара. Тя му е основен инструмент, познава добре похватите на свирене. Бил е близък с много от композиторите на своето време, като пример мога да дам Бокерини, от когото се е вдъхновявал и на когото е бил и издател.“
И така, Кристиан Сугарев открива творба, която да звучи в една програма с Дивертименто за струнно трио от Моцарт. Необичайна програма, в която има и още нещо необичайно, защото Кристиан ще свири на виола в творбата на Моцарт, и на китара – в триото на Франсоа де Фоса. На китара се е научил да свири сам.
Чуйте цялото интервю – ще разберете повече за останалите виолисти в рода Сугареви, на какви други инструменти свири Кристиан и още за репертоарните му търсения.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..