Българските компании правят все по-сложни и по-цялостни продукти и продават на все повече пазари – от Индия, през Европа до САЩ. Освен фирми, които автоматизират ръчни производства, имаме и такива, които създават софтуер за следене на процеси и множество операции, важни за да се вземе някакво решение в реално време.
Дори произвеждаме електроника в малки обеми за китайския пазар.
Това съобщи пред БНР-Радио София Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi).
Организацията е готова със седмия си годишен доклад за напредъка в българската роботика и автоматизация.
"Напредъкът се измерва в определени проекти, привлечено финансиране, изработка на продукти. Ако преди компаниите внедряваха автоматизация заради развитие на бизнеса, сега една от причините е липсата на квалифицирани и достатъчно кадри. Длъжни са да го правят, ако искат да остават конкурентоспособни. Изкуственият интелект вече буквално изяжда определени позиции и ги трансформира. Използването на такива платформи ускорява бизнес процесите и вземането на решения", отбеляза Михайлов.
Той даде и конкретни добри примери на наши успехи, включително и в колаборация със и за свeтовни компании. Спря се и на промяната на средата, в която активно участва INSAIT.
"Това е първият български институт, чиито представители са канени на престижни форуми и има немалко положителни статии и отзиви за работата му. INSAIT е пример, че инвестициите в човешкия фактор са ключови за прогреса на една организация", подчерта Кристиян Михайлов.
"България има условия и може да бъде фактор в развитието на технологии, пазари и хора. Трябва обаче не да говорим какви предмети да се учат в училище и дали да слагаме оценки за дисциплина в образователното система, а да се фокусираме и да инвестираме най-вече в кадрите", изтъква експертът.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Един концерт, изпълнен с красота, оцветява афиша на София в началото на тази седмица. Той събира на сцената на може би най-красивата и аристократична зала в София четири дами, които обещават да обсипят публиката със светлина и любов, с богата сценография и специални, великолепни костюми според епохата. А музикалните параметри се простират от..
На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 година. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог. Все по-активно търсене на информация как да декларират доходи, получени от упражняването на т.нар. „свободни професии или занаяти“ и..
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..
Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”. Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..
Любимците от "Hayes & Y" зарадваха почитателите си с втори дългосвирещ албум озаглавен "Departures" този петък. Веднага след това обаче техните заминавания са свързани с представянето му на живо пред публика. В София лайв премиерата ще е на 30 април в клуб на ул. "Пиротска", а преди това - на 29 април, музикантите ще се срещнат с..