Българските компании правят все по-сложни и по-цялостни продукти и продават на все повече пазари – от Индия, през Европа до САЩ. Освен фирми, които автоматизират ръчни производства, имаме и такива, които създават софтуер за следене на процеси и множество операции, важни за да се вземе някакво решение в реално време.
Дори произвеждаме електроника в малки обеми за китайския пазар.
Това съобщи пред БНР-Радио София Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi).
Организацията е готова със седмия си годишен доклад за напредъка в българската роботика и автоматизация.
"Напредъкът се измерва в определени проекти, привлечено финансиране, изработка на продукти. Ако преди компаниите внедряваха автоматизация заради развитие на бизнеса, сега една от причините е липсата на квалифицирани и достатъчно кадри. Длъжни са да го правят, ако искат да остават конкурентоспособни. Изкуственият интелект вече буквално изяжда определени позиции и ги трансформира. Използването на такива платформи ускорява бизнес процесите и вземането на решения", отбеляза Михайлов.
Той даде и конкретни добри примери на наши успехи, включително и в колаборация със и за свeтовни компании. Спря се и на промяната на средата, в която активно участва INSAIT.
"Това е първият български институт, чиито представители са канени на престижни форуми и има немалко положителни статии и отзиви за работата му. INSAIT е пример, че инвестициите в човешкия фактор са ключови за прогреса на една организация", подчерта Кристиян Михайлов.
"България има условия и може да бъде фактор в развитието на технологии, пазари и хора. Трябва обаче не да говорим какви предмети да се учат в училище и дали да слагаме оценки за дисциплина в образователното система, а да се фокусираме и да инвестираме най-вече в кадрите", изтъква експертът.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..
Изложбата "От Златю Бояджиев до Любен Зидаров. Пейзажи от колекцията на Художествена галерия - Пазарджик” гостува в София. Тя може да бъде посетена до 26 май в Галерия Artmark. Експозицията включва над 30 произведения, подбрани от постоянния фонд на галерията в Пазарджик. Творбите се показват за първи път в столицата. Пейзаж, Любен Зидаров..
Българската култура празнува 24 май в сърцето на Барселона със събитието под надслов "Ние и буквите" , което ще събере българската общност и приятелите на България в Каталуния, за да почетат значението на езика, писмеността и творчеството. Събитието предлага съвременен прочит на традицията чрез калиграфска изложба на кирилица от артистичния..