"Говорихме с него и човекът взе всичко това много присърце. Имаме уверение, че ще командироват акушерки от София. Моите акушерки обещаха да останат известно време, въпреки че това е временно решаване на нещата, не е кардинално решение. Същият цирк ще се играе дали след три месеца или след 3 години, акушерките няма да станат по-здрави“, обясни д-р Лазов.
Поредната криза в пернишката болница стана факт, след като три от акушерките, които работят в родилния сектор и са в пенсионна възраст, миналата седмица подадоха молби за напускане.
"Положението ни е такова във всички отделения в болницата. Всички са на възраст, с по над 100 надработени часове на месец поради липса на персонал. С лекарите не е по-различно. Всичките сме на възраст горе-долу пенсионна или около пенсионна. До няколко години не се ли решат кардинално нещата, които зависят от политиците и от министерството, навсякъде ще настъпят такива неща. Периферните болници са с остър недостиг на персонал“, посочи д-р Ивайло Лазов.
По думите му, държавата трябва да задържи завършващите млади лекари и медицински сестри у нас. За това е необходимо по-добро заплащане.
"Заплащането в София е много по-добро – двойно и тройно, от това, което получават хората в периферията. Но все пак България не е София, Пловдив и Варна“, изтъкна д-р Ивайло Лазов.
Според зам.-председателя на Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Райна Бояджиева голяма част от проблема се корени в липсата на стандарт.
"Липсата на този изключително важен документ за стандартите по здравни грижи, които биха очертали рамката, правилата, нормите и биха оценили качеството на нашия труд. Ако има стандарти, те ще се позовават на европейските законодателства", каза Бояджиева.
Тя добави, че ако в страната ни има работещи стандарти по здравни грижи, за АГ отделението в Перник биха били необходими 10 акушерки само за родилна зала.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..