Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андриан Николов: В област София има изключително разнолики икономики

Адриан Николов
Снимка: Тони Тончев, BusinessGlobal
Изследване показва, че в област София има високи инвестиции и нарастващи заплати, но слабо образование и лоши пътища.

“Област София е много разнородна. Обхваща целия широк кръг около столичния град, започвайки от Драгоман и стигайки чак до полите на Рила и благодарение на това има изключително разнолики икономики.

Тук анализът на равнище община е много полезен, защото между икономиката в Самоков и на Божурище, Елин Пелин или Костинброд, тези географски най-близки до столицата общини, са много разнородни.

На едно място, в рамките на една и съща област, са едни от много слабо развитите икономически части на страната, които докосват границата със Сърбия и от друга страна няколкото малки общини, които са в периферията на столичния град, и които са сред едни от най-бързо развиващите се икономики в страната”, казва Адриан Николов, старши икономист от Институт за пазарна икономика.

По думите му този дисбаланс в развитието е и заради чисто демографското привличане на големия град, а от друга страна, заради инфраструктурните фактори.
По отношение на заплащането темповете също са изключително неравномерни.

“Тук трябва да имаме предвид и много силно изявената ежедневна трудова емиграция, т.е. това са общини, в които не малка част от дохода на населението идва непряко от заетост в техните местни икономики, колкото от икономиката на столичния град. 

Една немалка част от хората, които живеят в по-добре свързаните със столицата общини като Своге и Елин Пелин, пътуват всеки ден и се връщат обратно, което им осигурява доста по-висок стандарт на живот отколкото, ако работеха в местните икономики”, допълва той.

Според данни от 2021 г., в София всеки ден идват да работят между 60 и 70 хил. работници.  В същото време в Божурище и Костинброд, където са създадени добре развити индустриални зони, идват работници от София - град. Елин Пелин пък се позиционира като център на логистиката, където е разположена и една голяма част от складовата база.

Чуйте целия разговор на Невена Николова и Данаил Конов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Единственото село в България с паметник на Буквите - с. Иваняне, празнува на 24 май

Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..

публикувано на 21.05.25 в 14:25

Минералната баня в Княжево - паметник на културата с местно значение?

Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..

публикувано на 21.05.25 в 13:17