Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За санирането на блокове в София – малко радост, повече тревоги

Снимка: СО-район "Кремиковци"

Приключиха процедурите за избор на изпълнители за внедряване на мерки за енергийна ефективност в три многофамилни жилищни сгради в района — блокове 6 и 14 в кв. "Ботунец" и блок 20 в гр. Бухово, съобщават от администрацията на район "Кремиковци".

Срокът за обжалване е изтекъл в края на миналата седмица, което дава възможност процесът да продължи без забавяне.

Предстои подписване на договорите с избраните изпълнители и възлагане на дейностите по изготвяне на инвестиционните проекти.

"Това е началото на реалните стъпки към подобряване на енергийната ефективност, комфорта и качеството на живот за десетки домакинства в нашия район", отбелязва кметът Лилия Донкова.

По рано тази седмица кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев изрази тревогата си от "сериозен риск от провал на Плана за възстановяване и устойчивост, в частта му касаеща въвеждането на мерките за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради".

Във Фейсбук Георгиев коментира, че много обществени поръчки на общините за саниране на жилищни сгради са "спрени" от АОП (Агенцията за обществени поръчки) за т.нар. "предварителен контрол", в което няма лошо, но кметовете имаме срокове, в които трябва да се впишем, за да успеем да свършим цялата работа и да въведем сградите в експлоатация навреме.

Забавянето на процедурите с месеци от АОП, без логично обяснение, обратна връзка или препоръки към общините, крие сериозен риск за провал на ПВУ.

Ако до 15 май т.г., няма прогрес по отношение документацията, ще бъде абсолютно невъзможно реалните строително-монтажни дейности да бъдат изпълнени в определения срок.

В район "Изгрев" от провал на изпълнението и загуба на европейските средства, са застрашени сериозно четири блока с над 500 апартамента, които агенцията бави вече повече от два месеца. В София положението е още по-притеснително, заради разликата в мащабите.

"Недопустимо е държавна агенция да саботира по който и да е начин общините и да бъде първопричината, България да не успее да усвои полагаемите ѝ се средства от Европейския съюз, в полза на своите граждани", ядосан е кметът на "Изгрев".
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се превърне ли бившата мотописта "Витоша" в поредното застроено пространство в София?

Едно от емблематичните места в столицата - бившата мотописта "Витоша“ е изправена пред опасността да бъде поредното застроено пространство в града. Засега е отправено само писмено желание от страна на собственика на имота, но живеещите в близост граждани организираха подписка, внесени са и възражения по казуса. Според живеещите в близост,..

публикувано на 03.09.25 в 17:55

Ивайло Илиев: Мотото на новия политически сезон - "Искахме да стане по-добре, но стана както обикновено"

Народните представители се върнаха на работа след едномесечната си ваканция. Какво да очакваме от новия политически сезон? Според политолога и журналист Ивайло Илиев, мотото на новия сезон ще бъде "Искахме да стане по-добре, но стана както обикновено“. Пред Радио София той коментира, че продължаваме да наблюдаваме все по-необосновано, но все..

публикувано на 03.09.25 в 16:38

От 5 до 15 години затвор може да получи задържаният за инцидента с трамвай при Румънското посолство

Установен и задържан е виновникът за тежкия инцидент от вчера, при който трамвай на градския транспорт излезе от релсите и се удари в подлез срещу Румънското посолство. Това е 22-годишен криминално проявен младеж, който е задържан за 72 часа, като прокуратурата ще иска от Софийския градски съд той да бъде оставен за постоянно в ареста. Предвиденото..

публикувано на 03.09.25 в 14:46
Рая Цветкова

Конкурс дава сцена на младите между 16 до 25 години да изкажат мнението си по важни за тях въпроси

В предаването "Радиокафе“ представяме една инициатива, която дава възможност на младите хора да бъдат чути. Конкурсът “Изкажи се сега: Да дадем гласност на младежките лидери във времена на несигурност “ е част от проекта PulseZ - инициатива за дигитална демокрация, насочена към млади европейци на възраст 16-25 години, особено към тези, които..

публикувано на 03.09.25 в 14:45

Вергиния Янчева - Вержи помага на хората да общуват

Вергиния Янчева - Вержи започва като фотограф, жънейки невероятни успехи в това изкуство, но постепенно се преквалифицира в ментор по личностно развитие и общуване. В тази сфера също вече трупа популярност и помага на много хора и корпорации за по-резултатно общуване. "Когато говорим за ментор говорим за човек, който е минал през нещата и може да ти..

публикувано на 03.09.25 в 14:29
От дясно на ляво: Иван Велкович, Любослав, Николай и Миа Михайлова

Комикс проектът "Тракиеца" обединява млади творци от България и Сърбия, представят го и в изложба

В предаването “Радиокафе“ се отправяме към един свят, където митологията среща футуризма. Балканите стават тема на телепортации, тайни организации и времеви парадокси. Всичко това се случва в графичния роман "Тракиеца“, създаден в сътрудничество между екипа и учениците на Манга академия и сръбския творец Иван Велкович, и е част от идея за по-голям..

публикувано на 03.09.25 в 12:39

Иво Делин: София изостава спрямо някои градове във велосипедната инфраструктура

Все по-често в ежедневието ни се обсъжда как велосипедът може да бъде алтернатива на придвижване в градска среда. Благодарение на неколкократно проведени шествия и протести през годините, общините започват да гледат по-сериозно на велосипеда като транспорт и да изграждат инфраструктура, каза пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция“...

публикувано на 03.09.25 в 10:08