България е сред първите страни в ЕС по брой на смъртни случаи по време на работа, а сред последните по брой на трудови злополуки, съобщи пред БНР-Радио София Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ, член на консултативния съвет по безопасност и здраве при работа към Европейската комисия.
Той обясни статистиката с това, че за разлика от трудовите, смъртните не могат да се прикрият.
"Не 3 хиляди, поне 30 хиляди са трудовите злополуки, но се прикриват – каза той. – Сред първите по чести злополуки са секторите строителство, сухопътен транспорт, търговия и други. Обезщетенията са ниски, за да се получи по-добро трябва да има съдебно решение."
По думите на синдикалния активист, вече съществуват много канали за подаване на сигнали – чатбот, мобилно приложение, "дори от граждани, които не са наши членове". Прави се всичко възможно работниците да бъдат защитени при подаване на сигнал. Работодатели, които пречат за дейността на синдикалните организации, вече могат да бъдат съдени.
Българското законодателство по отношение на осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е добро, но и контролът също е много важен.
Независимо колко са проверките, с установяване на нарушения няма да се решат проблемите. Глобите не могат да спрат работодателите, ако те нямат желание за спазване на трудовото законодателство.
По данни на профсъюза, най-често нарушенията са свързани с: натоварване извън длъжностната характеристиката, работа без трудов договор, закъснения на заплатите, прикриване на извънредния труд, неспазване разписанието за почивки и отпуски, отклонения от колективните трудови договори, недостатъчно медицински прегледи, некомфортна температура, качество на въздуха, шум, натиск върху синдикални лидери.
"Вече 80% от предприятията използват изкуствен интелект за наблюдение на работещите. Хората се притесняват за работните места. Настояваме за регулации, да има възможност да се отменят решения, свързани с ИИ. За съжаление в КТД още трудно се виждат подобни текстове", допълни Атанасов.
С него разговаряха Невена Николова и Данаил Конов.
В международния ден на труда
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..