По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група.
10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда. 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души.
7 хиляди от тази възрастова група са се възползвали от програми на Агенцията по заетостта през първите три тримесечия на 2024 г.
Тези статистики изглеждат като изключително ценен златен кадрови резерв за бизнеса.
"Сред предимствата работодател да назначи работник или служител на по-голяма възраст са: професионален, житейски и социален опит, лоялност и задържане в една и съща фирма – изтъкна пред БНР-Радио София Георги Първанов - HR експерт, член на Борда на Българската конфедерация по заетостта, съосновател на платформата Млади таланти 50+. – Освен това много от тези хора имат желание да се учат цял живот, полагат усилия и да придобият нови умения, включително и дигитални."
Към аргументите този резерв да бъде използван специалистът добави ниските пенсии и очакването към 2030 година половината от българското население да бъде над 50 години.
Първанов допълни, че България изостава по отношение ученето през целия живот в сравнение със скандинавските страни и дори със съседна Гърция. Университетите у нас също подценяват хората на тази възраст, които имат желание за допълнителни знания.
Тенденцията е на всеки няколко години да се налага да усвояваме нови умения или специалности, подчерта експертът по човешки ресурси.
Хората над 50 години вече са много по-активни в социалните мрежи и се справят все по-добре с мобилни приложения и технологични новости, дори с използване на изкуствения интелект.
Първанов припомни, че освен курсове на различни организации, към бюрата по труда има безплатна програма за придобиване на дигитални умения.
И отбеляза непознат доскоро феномен – предприемачество от страна на хора от "втората младост".
Чуйте разговора на Катя Василева.
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..
1 май е известен като Ден на труда, но и като Ден на българската пощенска марка - На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите пет български пощенски марки - "сантимите", както са известни тогава. Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия..