Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

8
Празник на община Мирково
Снимка: радио София

Днес предаването гостува на празника на община Мирково. Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина:

"Настроението ни владее. Всички запяха заедно "Хубава си моя горо". За всекиго по нещо. Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места. Щастлива съм да съм кмет тук. За втора година организирахме шествие и по бул."Витоша" в София.

Кметовете в региона много се подкрепяме. Имаме благородно състезание помежду си. Дори са ме кръстили "класната". За да върви тази държава трябва да има лидери. Нямаме пропусната програма, всичко се усвоява до стотинка в името на хората!

Спокойствието на село се търси, много хора се върнаха по родните места. Хората оцениха какво е да си на спокойствие и за 50 минути до големия град, където пъпли от хора." 

Повече за развитието на всяко едно от петте населени места на общината и поздрав към слушателите със стихотворението "Утро" на г-жа Йотова - в звуковия файл.

Вторият ни събеседник е Тодор Цачев, секретар на НЧ „Културен подем 2020“:

"Бяхме част от програмата. Излязохме от виртуалното. Аз съм повече по властта на културата, на нещата, които ни обогатяват. Много се впечатлих към отношението към музиката в училищата в САЩ като бях там. Свирят пред пълни стадиони, беше като културен шок за мен. Имам способност да работя с деца и реших, че трябва да направя детски духов оркестър.

Събрах пари, исках от родителите, пристигнаха първите 16 инструмента, купени от мен. Един месец никой не дойде в едно софийско читалище. Върнах се в моя роден край и на първата ми среща подписах договор в петък следобед, в понеделник почнах.

Когато гръмне оркестъра, хората настръхват. Казват си "ако училището има такъв оркестър, как ли ще е другото"! Когато децата се занимават с музика се променят тотално. По-възпитани, по-спокойни. Ако се обърне внимание на музиката в училище поне колкото на спорта... Музиката променя. Децата трябва да влизат в обувките на другите."

Още за първите стъпки и развитието на проекта, както и за основните дейности на читалището - в звуковия файл.

Следващият ни гост е Димитър Лалчев, художествен ръководител на кукерски клуб Сурат:

"Идеята за клуба се роди в 2014 по инициатива на баща ми. Към днешна дата сме към 60 човека, най-възрастна е баба Тинка на 68, най-малкият е на една година. Усещаш любовта към традициите като облечеш кукерските дрехи. Участвали сме във всеки един голям фестивал, както и на всички малки празници."

Още за духа на кукерството - в звуковия файл.

Продължаваме с г-жа Ивайла Цачева, преподавател по музика:
"Щастлива съм от моя избор, много ми хареса и селото, и природата, всичко е прекрасно, много се работи. Подготвям музикални изпълнения с децата, работя с всички деца от първи до седми клас. 
Естествено станаха нещата, получиха се дарение от Нидерландия 15 синтезатора, всички деца могат да четят ноти от сол и фа ключ, искат да свирят всяко междучасие. От 4 години съм учител в училището. Не е нужно да стават големи пианисти, музиката ги учи да имат цел, мечти."
Още за това как трябва да се възпитават съвременните деца и за музиката като мотивиращ фактор - в звуковия файл.
С нас са и Станислав Стойков - хореограф и Десислава Леонова - председател на читалището и танцьор:
"Децата бяха изключително цветни, успяхме да направим носия за всяко дете. Когато работиш с деца, те всеки ден се усмихват и прегръщат." (Станислав Стойков) "Беше много силно изживяване. Децата идват и дават най-доброто от себе си." (Десислава Леонова)
"Правим различни танци от различни региони и затова и носиите са от различни места. В Мирково се работи изключително лесно, децата са много интелигентни. Изкуството няма финансова възвръщаемост. Но тук няма презадоволеност, молове, дискотеки. Децата са заедно, не се делят. Моите деца не искат да ходят в София, тук е свободата. Играят навън."
Финалът е с майсторката на курбана, баба Ганка Кренева:
"Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е родена в 1896, доживя 98 години и ми го разказа като млада както са ѝ го разказали нейните баби.
Възстановиха се параклиси. Вярата ми е душата, тя е обич. Предаде ми я майка ми. И баща ми - да правя добро. Има ли вяра човекът, той е добър. Всичко започва от семейството."
Още от спомените и разказите на баба Ганка и някои от тайните на курбана - в звуковия файл.
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров и Делян Пеевски

"Форум", 27.05.25: Кой е като жертва на ало-измамници и кой е шахматистът?

Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..

публикувано на 27.05.25 в 18:50

Сговорни доброволци махат планина от автомобилни гуми

Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..

публикувано на 27.05.25 в 18:18

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..

публикувано на 27.05.25 в 16:53
Нина Колчакова

Повишава се застрахователната култура на българите, но още сме много назад от нивата в ЕС

Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София  Нина Колчакова ,..

публикувано на 27.05.25 в 15:49

Младежкият театър ще зарадва малки и големи с "Малката Баба Яга"

Представлението "Малката Баба Яга"   ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...

публикувано на 27.05.25 в 14:50

Младежкият джазфест "София" се завръща със 7-о издание

Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..

публикувано на 27.05.25 в 13:50

Латин джаз ще звучи в полите на Витоша

Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са  Михаил Йосифов - тромпет,   Атанас Попов - барабани,   Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал.  Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..

публикувано на 27.05.25 в 13:35