Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Адела Качаунова: Семействата от постройките в "Захарна фабрика" не трябва да бъдат разделяни

Снимка: Евелина Стоянова, архив

Над 80 души от останалите без дом след разрушаването на незаконните постройки в "Захарна фабрика“ са в центрове за временно настаняване. Само 14 са отказали жилище.

България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет.

"В случая кмета на район "Илинден“ или столичния кмет. Има възможност да се потърси отговорност и от конкретните виновни лица. Това не е невъзможно да се стори. Единствено упълномощените за това хора, които представляват държавата ни в тези производства могат да го направят. Нямам представа дали те биха стигнали дотам. Но настаняването на хората от "Захарна фабрика“ не е стигнало решаващ етап“, обясни адв. Качаунова.

По думите й, в постановлението на Европейския съд по правата на човека, хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика“ да бъдат настанени до 5 май 2025 г. се казва, че семействата не трябва да бъдат разделяни.

"Това означава деца да не се настаняват в специализирани заведения, отделно от родителите си или отделно от хората, които полагат грижи за тях. За съжаление, това е голям страх за хората от „Захарна фабрика“, поясни адв. Адела Качаунова.

Тя добави, че махалата в "Захарна фабрика“ е обособена преди около 80 години. Теренът, на който са издигнати незаконните постройки, е бил общински до миналата година.

"Общината го разпродава без да се погрижи за хората. Изведнъж става много наложително да се освободи за частния собственик, който естествено не носи никаква вина, че там живеят едни хора, които няма къде да отидат. Общината категорично е трябвало да подходи като добър стопанин, защото това нещо се случва на неин имот. Сега, когато общината създаде толкова много бездомни хора, не е добре за никого. Може би частният инвеститор ще влезе във владение на имота си, но човешката страна на проблема остава", каза адв. Адела Качаунова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43

Излезе четвъртата книга на писателя Николай Терзийски "Родиния"

Излезе четвъртата книга на писателя Николай Терзийски "Родиния". Романът събира 16 къси разказа, обединени от общо повествование за завръщането към себе си. Историите в книгата се свързват като парчета от един суперконтинент, който се разпада и отново се събира, водейки ни към същността и смисъла на битието. Родиния е континент, който реално е..

публикувано на 05.05.25 в 13:07

Актьорът Даниел Дей Люис гостува в университета в Грьонинген

Лазар Хрисимов, който обикновено ни пренася на световните кинофестивали, сега е поел организацията на кино събитие в свои ръце. Заедно със състуденти от факултета по изкуства в университета в Грьонинген, създава кино клуб и канят за интервю и лекция големия актьор Даниел Дей Люис. В началото кино клубът е доста малък и се занимава само с..

публикувано на 05.05.25 в 10:46

СО купува още 18 нови трамвая за линии 20 и 22

Столичен електротранспорт е обявил обществена поръчка за доставка на 18 нови нископодови, климатизирани съчленени трамваи, съобщават от Столичната община. Новите мотриси са предназначени за междурелсие 1435 мм. и ще обслужват линиите 20 и 22. Трамваите по новата процедура ще бъдат изцяло климатизирани, с минимална дължина от 28 метра и изработени съгласно..

публикувано на 05.05.25 в 10:44