ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии.
Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин, която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В момента е световноизвестен учен в областта на физиката на елементарните частици.
Тя е ръководител на група учени от Черна гора, която се занимава с проекта CMS за разработка на нови сензори, с които да се подобри чувствителността на засичане на частици, които ще се използват в бъдещи технологии, както и в Големия адронен колайдер.
"Реално всичко, с което се занимава ЦЕРН, е свързано с практическа полза за човечеството. Така например и технологията на Интернет е разработена и използвана първо в ЦЕРН. Впоследствие технологиите, които се създават и използват там стават полезни за неща като радиотерапията, т. нар. Адронна терапия, както и проектите CMS и АTLAS, които да се включат в изследвания на Космоса – обясни проф. Гордана Медин. – В момента разработваме система за засичане на времето на светлината, за да може много по-прецизно да се изчисли как действа радиотерапията върху конкретни пациенти в онкологията и да се разработи персонализирана терапия за всеки човек."
В момента екип от учени от България, Румъния, Хърватска и Черна Гора работи по проект, свързан с устойчивото развитие на адронната терапия.
Проф. Медин участва в научен форум в България, заинтригувана от развитието на термоядрения синтез.
"Необходимо е финансиране, взаимодействие между бизнеса и науката, макар че реално всички тези изследвания се правят в полза на хората. Всяка компания развива своя бизнес, но когато се стигне до държавно ниво, страните може и индивидуално да се съревновават помежду си, но в крайна сметка ще им се наложи да действат заедно. Не може една отделна държава да има всичките познания, необходими за да се развие тази технология. Термоядреният синтез има потенциал, но той все още не е узрял като технология и докато стигне своя връх и своята зрялост ще продължава да стимулира умовете.
Ако в началото страните се обединят по чисто финансови причини и мотивация, съвсем скоро ще започнат да си сътрудничат искрено, защото просто науката не е индивидуална, а екипна работа", изтъкна ученият.Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..
До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..