Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей.
Експозицията е базирана на книгата “AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф. Масимилиано (Макс) Пинучи.
Тя предлага вълнуващ поглед към епохата на дирижаблите чрез оригинални визуални материали, архивни фотографии и интерактивни елементи, и ще бъде достъпна за посетители в залите на музея.
Проф. Масимилиано (Макс) Пинучи – автор и куратор на изложбата, е изтъкнат дизайнер, изследовател и пилот-ентусиаст с дългогодишен опит в областта на комуникационния, продуктов и аеронавтичен дизайн.
Показана за първи път в Триест, Италия, през 2018 г., изложбата проследява възхода на дирижаблите – небесните гиганти, които още през втората половина на XIX век, десетилетия преди изобретяването на самолета, реализират мечтата на човечеството да пътува из облаците, да преминава над океани и да изследва непознати територии.
За разлика от балоните с горещ въздух, тези пълни с газ апарати позволяват пилотиран и насочен полет, променяйки завинаги представата за въздухоплаването.
Посетителите ще могат да видят оригинални широкоформатни илюстрации и фотографски изображения, проследяващи техническата и визуална еволюция на дирижаблите.
Интерактивните модули със завладяващи лични разкази и архивни видеа, разкриват живота и смелостта на пилотите, дръзнали да покорят небето.
Изложбата съчетава исторически факти, лични истории, документи за рекорди, успехи и провали, като преди всичко представлява вдъхновяващ разказ за човешкия стремеж към откривателство и разширяване на познанието – насочен както към възрастните, така и към най-младите посетители.
Специален акцент е поставен върху българския принос в историята на дирижаблите – представено е епичното пътуване на цепелин L59 от Ямбол до Судан през 1917 г., известно като тайната мисия China Sache, чиято цел е спасяване на армия, изолирана в отдалечена и труднодостъпна зона.
От българска страна куратори на изложбата са гл. ас. д-р Петранка Неделчева (Национален исторически музей), Кремена Димова и Таня Косева (Регионален исторически музей – Ямбол).
Гост в предаването “Радиокафе“ бе гл. ас. д-р Петранка Неделчева от Националния исторически музей (НИМ).
Д-р Неделчева разкри, че идеята за проекта е на Регионалния исторически музей в град Ямбол, съвместно с проф. Масимилиано Пинучи, който е главен куратор, изследовател именно на историята на дирижаблите (цепелините).
"Впоследствие те се свързаха с НИМ и замислихме един по-мащабен проект. Тъй като няма много артефакти, останали от цепелините от онова време, изложбата по-скоро е мултимедийна с много фотоси, в нея има доста дигитализация. Проф. Масимилиано Пинучи не само е сериозен експерт по темата, но и преди няколко дни взе една от най-високите престижни награди, свързани с изучаването и преподаването на историята на въздухоплаването. Изключително забавен събеседник, много приятен и интересен като преподавател. Научихме от него много неща за българската следа в ранното въздухоплаване“, посочи тя.
Изложбата се реализира благодарение на съдействието и финансовата подкрепа на Фондация “Америка за България“
Още интересни аспекти за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците", чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..
Представяме ви Moving Balkans - танцов шоукейс на държави от Балканите. Регионалната платформа за съвременен танц, Moving Balkans има за цел да провокира съвременния танц, характерен за Балканите - Турция, Гърция, Словения, Хърватска, Албания, България, Румъния, Босна и Херцетовина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Дори..
Протестите за съдебна реформа извикват автоматична подкрепа, макар и не на нивата по отношение на медиците. Подкрепят 75,2%, не подкрепят 8,7%. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите. "Анкетата ни е..
Габриел е румънец, който съдбата е изпратила в България. Животът му до момента, го кара да се занимава с доброволческа работа и в социалните мрежи са популярни неговите постове за почистени детски площадки, които са били оставени на произвола на съдбата, изоставени тротоарни пространства и др. Съпругата му е от Варна и с нея има две деца - близнаци на..
Младата българска група Scarlet заслужи вниманието на публиката на няколко пъти във времето - през 2024 година спечелиха Младежкия конкурс за нова песен, организиран от сдружението за автори и композитори “Музикаутор“, а сега имат чисто нова песен озаглавена "Слънчоглед", с която дебютираха в ефира на Радио София и за която разказаха..
Големи проекти предстоят да се довършват в столичния район “Надежда”. Освен това първа част на “Надежда” ще се превърне в първият столичен район, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови.“Целта наа днешната оперативка е, тъй като имаме гласувани три обекта - две детски градини - 137-ма ДГ, 27-ма ДГ -..