В ход е проектът “Зелени мерки за по-чист въздух", в който столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. През зимните месеци беше въведена нискоемисионна зона в центъра на града.
Зелените мерки са едно от нещата, които Столичната община предприема като стъпки в посока за по-чист въздух, каза пред Радио София зам.-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева. От няколко години се работи и за подмяната на старите отоплителни уреди с по-екологични. Тя добави, че от тази година нискоемисионната зона в центъра на София ще се разшири.
"Ще влезе в сила и т.нар. "голям ринг“. Други мерки такива са калните точки и свързаните с тях зелени мерки, т.е. места, които са в междублокови пространства и които ние се стремим да облагородяваме, за да не се разнася от тях прах и кал. Нерегламентираното горене е друга мярка, за да могат да се наказват такива нарушители. Това е един набор от мерки, както и засаждане на растителност по големите булеварди“, обясни Бобчева.
Тя добави, че тече процедура от страна на Агенцията по околна среда, измервателните станции в "Младост“ и "Павлово“ да бъдат преместени.
"В момента сме в процедура, в която съгласуваме и идентифицираме потенциални нови места, където тези станции могат да бъдат поставени. Това не изключва и ангажимента на общината да развива своя собствена система. Замърсяването на въздуха е най-видимата част от този процес, защото наред него имаме работа и по промяна на навиците, стимулиране на използване на градския транспорт“, посочи зам.-кметът по екология в София.
Столичната община, заедно с още 38 общини от Европа, включително и община Габрово, получи знака за мисия на ЕС (EU mission label) на официална церемония във Вилнюс.
Знакът признава плановете на градовете за постигане на неутралност по отношение на климата до 2030 г. и има за цел да улесни достъпа до публично и частно финансиране за постигането на тази цел.
"Този знак е признание за нашите усилия да превърнем нашите градове в климатично неутрални. Това означава и че планът, който ние сме изработили е достатъчно добър. Там има мерки, които са свързани с електрификация на градския транспорт, създаване на енергийно ефективни сгради, превръщането на Столичната община в енергиен мениджър на нейната собственост", изтъкна Надежда Бобчева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..