Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакълът "Метаморфози" на ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на софийска сцена

Снимка: ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград

На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография".

"Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който вниква дълбоко в човешкото съзнание и изследва неговите дебри. Режисьорската интерпретация предизвиква зрителя и възприятията му. Силни естетически образи и въздействаща актьорска игра водят мисълта към вътрешния свят на човека и най-съкровените му преживявания.

Част от актьорския състав са Лора Христова и Калин Врачански. Пред Радио София те определиха текста на "Метаморфози“ като сложен, но "вкусен“ за работа.

"Реално задачите пред нас са изключително големи, тъй като става дума за едно обобщение, за едни много говорещи персонажи, за едни много говорещи символи, много добре познати на човечеството. Всеки от нас има по няколко роли в представлението. Аз имам две – влизам в ролята на богинята Церера или по-позната като Деметра и също така нимфата Ехо от мита за Нарцис и Ехо“, обясни Лора Христова.

"Адаптацията на "Метаморфози“ успява да осъвремени, да предаде тези метаморфози на малко по-разбираем език, с препратки към настоящето, към нашия живот“, посочи Врачански, на когото са поверени три роли.

Представлението е изключително мащабно, с каскади и въздушна акробатика.

"Когато четеш "Метаморфози“ на Овидий, виждаш как хората се превръщат в птици, животни и по някакъв начин това трябваше да бъде пресъздадено. Благодарение на екипа, който се занимава с каскадите, това се случи“, разкри Калин Врачански.

По отношение на метаморфозите на днешния ден, липсата на емпатия към света около нас е това, което тревожи актрисата Лора Христова.

'По-младите като че ли се затварят в един дигитален свят и не се интересуват от човешка комуникация, от хората около тях. Тази себегрижа, понякога се чете грешно и се превръща в егоизъм", изтъкна тя.

Къде още можете да гледате Лора Христова и Калин Врачански, чуйте в звуковия файл.

Снимки: ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград и Радио София

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13