От години експерти от областта на архитектурата, урбанизма, комуникациите, дизайна и мултимедията в сдружението "Градоскоп" работят усилено в "преоткриването на градските пространства". Мислят за облагородяване и обживяване на различни позабравени локации с потенциал в София, сред които и Сточна гара. Организират срещи, форуми, дискусии, включително и със специалисти от чужбина.
"Открихме сградата на Сточна гара след като през 2021 г. от Столичната община ни поканиха да предложим идеи за преобразяването на пространството от Сточна гара до гара "Подуяне". Тази сграда е позабравена, мнозина дори не знаят, че съществува – коментира пред БНР-Радио София арх. Ина Вълканова (▼). – Оттогава организирахме различни събития – квартален панаир, изложби, събрахме много идеи. Трите основни са за общностен център, а зелените пространства да станат парк, от какъвто районът има нужда. През юни искаме да опишем и да тестваме бъдещите функции на сградата."
На 6 юни ще бъдат открити три тематични изложби.
Поканени са граждани и артисти да предлагат идеи за събития, които да се проведат в сградата на Сточна гара.
От "Градоскоп" отбелязват официално:
"През юни отваряме отново вратите на Сточна гара и каним гражданите на столицата да се включат в плановете за нейното преобразяване – от забравено индустриално наследство в модерен общностен културен център. В партньорство с домакините от НКЖИ, планираме богата програма, свързана с историята на мястото и жп транспорта у нас, с изложби, лекции и дискусии, изкуство, музика, храна, детски събития и работилници, организирани съвместно с различни институции, организации, артисти и партньори.
Ще има обсъждания за бъдещето на сградата, града и квартала".
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..