Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване.
От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла Европа го практикуват и до днес. Местните власти налагат глоби за запален огън на открито, за разпъване на палатки извън обособените къмпинги, за поставяне на маси и отваряне на тенти.
С новите изменения Гърция забранява и поставянето на палатки и паркирането на ремаркета, полуремаркета и кемпери в археологически обекти, морски брегове, плажове, краища на обществени гори и в обществени зони, както и свободното настаняване на повече от един кемпер от частни лица, без да се засяга член 34 от Кодекса за движение по пътищата (Закон 2696/1999, A’ 57). Нарушителите могат да бъдат наказани с лишаване от свобода до 3 месеца или с налагане на парична глоба.
Пред Радио София юристът Веселин Вълев обясни, че текстовете са публикувани в гръцкия Държавен вестник още на 20.01.2025 г.
"Оказва се, че текстовете са минали между капките и от тамошния бранш не са разбрали. Скандалът всъщност избухва в края на месец април, когато трима души от гръцкия кемпер клуб са глобени, заради това, че са спрели с кемпер на някакво място на морето“, каза Вълев.
Той цитира членове на гръцкия кемпер клуб, според които това е ограничение на личната свобода.
"Излиза, че може да спреш с лека кола до плаж или гора, но ако направиш същото с каравана или с кемпер, подлежиш на санкция. Глобата, която е записана в конкретния закон е 300 евро на човек, на палатка или на транспортно средство. На място органите на реда могат да решат дали да глобят по 300 евро на човек или на кемпер, каравана или палатка. Има и разпоредби за лишаване от свобода, но това са крайни случаи“, коментира Веселин Вълев.
Според него, единственият начин да не нарушиш закона, така както е написан, е да паркираш на място, което изрично е обозначено като паркинг.
По отношение на свободното къмпингуване по българското Черноморие, Вълев уточни, че все още не е приета наредба, която да уточнява забранените за това места.
"Според закона, тя трябваше да бъде приета още в края на 2020 г. Оттогава такова нещо няма. Пуснаха за обществено обсъждане един проект, който събра около 1000 отрицателни мнения от хора, от неправителствени организации. След това тази проектонаредба беше върната обратно за преработване и оттогава няма яснота какво се случва с нея", обясни Веселин Вълев.
Той е на мнение, че регулация у нас трябва да има и определи свободното къмпингуване в България като хаос. По думите му, правилата трябва да важат за цялата страна, а не само за морето.
Веселин Вълев добави, че вече е готов новият къмпинг пътеводител на България за 2025 г., който тази година се прави съвместно с Министерството на туризма. В него са представени 50 категоризирани къмпинга в цялата страна.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Полина Начева
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..