Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май.
Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков - вдъхновител и патрон на майските културни празници в Пирдоп. Днес ще станете свидетели на утвърдени български изпълнители, на местни самодейци и училищни колективи.
Първият ни гост е Ангел Геров – кмет на община Пирдоп:
"Влайкови дни" са емблемата за културата в община Пирдоп. откриването започва с водосвет на училищните знамена, с шествие знамената ще дойдат след това на сцената. Ритуалът е с предаване на огърлицата на райките. Имаме няколко юбилея - началното ни училище е паметник на загиналите от града в различните войни и отбелязваме 90 години от построяването му. И 155 години от създаването на читалището."
Още за гостите и за програмата и най-вече кулминацията във вечерта на 23 май - в звуковия файл.
Продължаваме с визията на кмета за бъдещето на общината:
"Да достигнем средноевропейските градове. Имаме изоставане в инфраструктурата. Жителите ни валират от 7000 до 7300. Живеем в свободна страна и всеки може да променя адреса си. В нашата община е най-големият данъкоплатец в страната. Опитваме се да направим от промишления ни район туристическа дестинация.
Стремим се да осигурим добри условия на младите хора, които да останат и да отглеждат още по-младите. Без млади хора няма развитие, времето ще покаже."
Още за целите на общината и проектите, по които работи - най-вече инфраструктурните и социалните - в звуковия файл.
Следващият ни гост е Иван Иванов - историк, доктор по история и главен редактор на вестник Регион:"Събитието е емблематично за региона. Историци и езиковеди локализират в района на Пирдоп книжовна школа. Много са важните години и дати в миналото на Пирдоп. В местната църква е имало и училище. Първото споменаване на Пирдоп е в 1613-5.
Датирано в 1751 е първото поклонническо движение оттук до Света гора. В изворите намираме над 20 души само за 5 години. През Възраждането, развитието на Пирдоп е възходящо. Пирдопските хаджии през Възраждането са 95, някои неколкократно са ходили на поклонение в Йерусалим и това е показателно за мощта на града.
Не съм много убеден, че днешните млади изпитват пиетет към историята. Надявам се това да се промени - без да познаваме миналото на държавата, нямаме бъдеще. Резервиран съм децата да учат религия в първи клас. Религията да се изучава в неделните училище в църквата. И преди е имало гражданско образование, включващо религия, имаме запазен учебник от 1940."
Още факти от историята на града и неговия поминък, както и за труда на Иван Иванов за братя Влайкови - в звуковия файл.
Продължаваме с Николина Божкова - председател на читалище "Напредък 1869":
"В 1869 се предлага устав на читалището, приет радушно, става всенародно дело. А в Учредителното Народно събрание има 5 депутата от Пирдоп. Пирдопските настоятели решават да се построи нова сграда, тогава председател е първият почвовед Никола Пушкаров, който казва "ако човек може да си построи къща, защо град да не може да се построи читалище?" Помагат известни заможни пирдопчани - с пари и с дарение на дворни места, които общината заменя с място в центъра.
Пирдопчани са известни да събират средства за нещо, което е нужно. Училището-паметник Тодор Влайков също е построено така. Пирдоп е малък град богат на личности. Дейностите на братя Влайкови се виждат във всички аспекти на града.
Лятното ни училище се роди спонтанно, вече 4 години организираме децата от 6 до 12 г. за 10 дни, ходят на екскурзии и научават местната история. На сезон минават над 90 деца, за половин час се запълват всички места. Училището е на открито. Децата показват, че има надеж.да. Дете, качено на сцената на 4, 5, 6 години, то е запалено за този огън."
Подробностите за известните личности, за запазените обичаи, за библиотеката и другите дейности на читалището, както и какво възпитава то - в звуковия файл.
Божидара Печева, която е в 6 клас е активна в читалищната дейност:
"От 7-8 годишна съм в читалището. На 6 години се записах на балет. Сега танцувам модерен балет. Рецитирам и рисувам. Дядо ме учи, знам 20 стихотворения на Ботев. Любим ми е Елин Пелин, "Косачи" (слушаме я с "На прощаване" и се възхищава на учителите си).
"Взимам пример от театралните постановки тук и се уча от тях как да се държа на сцена. Да имаш самочувствие и да гледаш да не се запъваш."
Младият талант Мария Спасова гостува в сутрешния блок на БНР-Радио София с новата си песен "Ела с мен" . Това е нейният втори сингъл след "Сънища" (2024). Завършила е журналистика, но пее от много малка – във вокални групи, хорове, фолклор, и явно любовта към музиката е надделяла. "Пяла съм рок и поп, но най-много ме влече джаза",..
Протест под надслов: "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" блокира излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт тази сутрин. Редовно работи само метрото. София осъмна без градски транспорт Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна..
Във връзка с подмяна на спирателен кран по ул. "Илиянско шосе", Промишлена зона Илиянци , от "Софийска вода" предупреждават, че на 14 май се налага спиране на водоподаването от 09:00 до 21:00 часа в района на: кв. "Илиянци", кв. "Требич", с. Мировяне. Монтаж на спирателен кран по ул. „Любомир Пипков“, в.з. Киноцентъра налага..
Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла, а по високите полета и в североизточните райони ще има условия за слана. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност . Главно в Югозападна България, около Стара планина и в североизточните райони ще има..
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..