Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Славова, ИПИ:

70% от парите за подпомагане отиват за субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. Трябва да е обратното!

| Анализ
Снимка: БГНЕС

Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението.

Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на жилище, автомобил, дрехи и дори обувки.

Основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът, дори пола (жените по-често са под линията на бедност), подчерта пред БНР-Радио София старши икономистът Зорница Славова от Института за пазарна икономика, анализирайки данните.

По думите ѝ, колкото по-високо е образованието, толкова по-малка е разликата в доходите между половете. В големите градове на страната безработицата е на дъното, а заетостта е в своя пик. Проблемите на пазара на труда там са в липсата на умения и квалификация, за да може човек да е конкурентоспособен.

Статистиката отчита и сезонни работници от трети страни, но не и тези, които не искат да работят.

Цифрите говорят:

  • Около 46% от домакинствата – или близо 3 млн. души – не могат да посрещнат неочаквани финансови разходи като неотложен ремонт на жилището или колата, внезапно заболяване, подмяна на пералня или хладилник. Над 41% не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, над 39% – подмяна на стари мебели, а 19% – поддържане на нормална температура в жилището си.
  • Най-голяма част от децата - 23%, са лишени от почивка извън дома, 21% нямат екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.), а 19% не могат да участват в редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент и други.
  • Близо 7% от децата нямат подходящо място за учене и писане на домашни, а 14% нямат подходящи за възрастта книги (без учебници и учебни помагала).

За съжаление у нас 70% от средствата се насочват към субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. В другите страни от Европейския съюз съотношението е обратно – там повече се залага на (пре)квалификация дори консултация за намиране на работа.

"Най-голямата програма е за обучение на половин милион души по Националния план за възстановяване и устойчивост, но нещата там буксуват и не се знае докъде е стигнала", допълни Славова.

За последните 10 години се наблюдава подобрение, като цяло всички стават по-богати, подоходното неравенство също намалява.

Много от младите обаче не искат да са активни на пазара на труда.

В момента подпомагането става с малко пари на много хора, а е по-добре то да бъде по-целево, каза още анализаторът.

Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Ева Гочева: Поезията е много интересен портал към младите хора

На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове.  Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..

публикувано на 02.07.25 в 17:25

Отново тревожна статистика за пътната безопасност у нас

Статистиката за пътната безопасност  у нас е повече от тревожна.  Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..

публикувано на 02.07.25 в 16:34
Тончо Краевски

От "Продължаваме промяната" не очакваха битката за властта да бъде маратон

“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..

публикувано на 02.07.25 в 16:10

Обновяват маркировката на пешеходни пътеки със светлоотразителни перли

Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..

публикувано на 02.07.25 в 15:36
Композиторът Георги Арнаудов

Композиторът Георги Арнаудов за монодрамата си по текстове на Яна Букова

Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..

публикувано на 02.07.25 в 14:51

ЦГМ: Картите за градския транспорт са удължени за дните на стачка

Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...

публикувано на 02.07.25 в 13:42

В "Кремиковци" информират за мерките срещу свлачищни процеси в котлована на бившия рудник

Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци".   Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“.  От районната..

публикувано на 02.07.25 в 12:30