Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поне 5 дни допълнителен отпуск за работещите на ненормирано работно време

Снимка: pixabay

Работещите на ненормирано работно време да имат право на не по-малко от 5 работни дни допълнителна почивка. Това гласи каченият за обществено обсъждане проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при смърт на роднина.

В проекта, цитиран от БНР, се предлага допълнителният платен годишен отпуск да не може да бъде по-малко от 5 работни дни, при условие че служителят е работил при условията на ненормиран работен ден в рамките на една календарна година. Когато служителят работи по-малко от година, размерът на допълнителния платен годишен отпуск се определя пропорционално на отработеното време.

В доклада на социалния министър Борислав Гуцанов към проекта се посочва, че промените се налагат, тъй като в предприятията съществуват различни практики, което поражда и спорове при определяне на размера на допълнителния платен годишен отпуск, когато работникът или служителят продължително е отсъствал от работа, напр. поради ползване на различни видове отпуски.

Друга промяна в наредбата касае реда за ползване на отпуск поради бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст и осиновяване на дете до 5-годишна възраст, в случаите, когато те не могат да се ползват от майката.

С друга промяна в Наредбата се регламентира отпускът при смърт на роднина да може да се ползва в срок до 8 дни от деня на събитието, като това може да стане наведнъж или на части в рамките на този 8-дневен период, който е съобразен с нормативно определените срокове за погребение и кремация. Запазва се размерът на този отпуск – 2 работни дни.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - улица Славянска

Какво е най-важното за ул.Славянска, по която се разхождаме радиофонично днес? Тя свързва Народния театър с гробницата на Княз Александър. Започваме от сградата на Народния театър и името с което я свързваме е проф.Шишманов - министър на Просвещението. В края на 1906 сградата е готова и театърът е открит в януари следващата година. Защо сградата е..

публикувано на 13.09.25 в 16:00

Историята оживява - Дигитален център “Копривщенският микросвят”

Питанки по историческото минало на Копривщица намират отговор в новия проект за Дигитален център "Копривщенският микросвят в българската и световна култура", създаден с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Слушаме Светлана Мухова от Дирекцията на музеите: "В една от стаите ще представяме видеа на традиционни копривщенски гозби, в друга -..

публикувано на 13.09.25 в 15:00
Симеон Велики, нарисуван от Димитър Гюдженов

Адресите на любовта - Цар Симеон Велики

Симеон Велики ръководи Първото българско царство 34 години. При неговото управление границите на държавата ни се простират на три морета – Черно, Бяло и Адриатическо. Страната ни е най-голямата сила в цяла Източна Европа, а царуването му, както всички знаем от училище,  се определя  от историците като “Златен век на българската книжнина и..

публикувано на 13.09.25 в 14:00
Дани Димитрова

Всяка дама при нас е кралица

В началото на празника на Радио София на най-старите тенис-кортове в София, с нас е  Дани Димитрова , организатор на лигата "Смайл къп": "Основахме я с 12 момичета, имаме вече над 260 участнички. В любителския тенис сме, аз например играя само от две години. Няма достатъчни турнири за дами. Лишени от его сме. Даваме чудесен пример. Завързват се..

публикувано на 13.09.25 в 11:49

Тенисът и радиото като антидепресанти

Честваме 18 години Радио София с демонстративен тенис турнир в Борисовата градина с участието на музиканти, артисти и други приятели. Георги Георгиев от "Остава" и ще свири, и ще играе тенис, а някои го помним и като тонрежисьор в Радио София: " При мен е по-разводнено, играех между 2007-9. Много години не бях играл. А тук ми дойде апетит да..

публикувано на 13.09.25 в 10:00

Първо издание на Детски фестивал "Надежда" с арт работилнички и игри

Детският фестивал "Надежда" ще има своето първо издание в едноименния столичен квартал и ще зарадва малчуганите непосредствено преди първият учебен ден. Пред Общинския културен институт “Надежда“, до Метростанция “Хан Кубрат“, в събота (13 септември) от 15 часа и в неделя (14 септември) от 10 часа ще се проведе този своеобразен празник за..

публикувано на 12.09.25 в 17:40

НЗОК с полезна информация преди началото на учебната година

Какво трябва да направят за своето здраве учениците преди началото на учебната година? Общопрактикуващите лекари извършват профилактични прегледи на учениците и предоставят данни за извършени задължителни имунизации за възрастта. Вече е факт дигитализацията на този процес. Информацията за здравословното състояние на детето (ръст, тегло, обиколка на..

публикувано на 12.09.25 в 17:32