Протест под надслов: "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" блокира излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт тази сутрин.
Редовно работи само метрото.
Протестът е обявен до 12:00 ч., но може и да продължи повече, предупредиха от транспортните синдикати към КНСБ и към КТ "Подкрепа".
Исканията са за увеличение на заплатите на заетите в градския транспорт на София с 400 лева, през следващата година - с 500, а през 2027-а - с 600 лв.
От двата синдиката продължават до настояват за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40 700 000 лева за София, Варна, Русе и агенция "Автомобилна администрация".
Столичният кмет Васил Терзиев обяви, че в бюджета на София има средства за увеличение само със 100 лева на човек и очаква помощ от държавата.
"Столичната община изпрати писмо до Министерството на финансите с искане за среща, за да дискутираме възможността на държавата да отпусне повече средства за градския транспорт", информира заместник-кметът на София по финансите Иван Василев.
Около 40 души са се събрали там и не позволяват да излезе автобус от гаража, за да бъде протестът усетен от обществото и чут от управляващите.
"Преди два месеца започнахме преговори със Столичната община. След това говорихме с работниците – те бяха категорични, че увеличението със 100 лева е недостатъчно. Затворихме 3 кръстовища, не ни потърсиха… - коментира пред БНР-Радио София Георги Желев - председател на транспортната секция към КТ "Подкрепа".- Затова се стигна до затваряне на гаражите. Извиняваме се на столичани, но това е единственият начин да бъдем чути. Следващите стъпки може и да са по-драстични."
По-рано днес гараж "Малашевци" е посетен от кмета Васил Терзиев, каза още Желев.
"Фокусът на този протест трябва да е подобряването на условията на труд!", коментира Димитър Петров, общински съветник от ПП-ДБ.- "Няма сектор, в който увеличението на заплатите да е с 10-15% на годишна база. Трябва да работим за по-модерни превозни средства, по-добри условия за почивка и още бус ленти. Протестът има политически заряд."
Според Петров може да се намери път за излизане от ситуацията.
По думите му, Столичната община не разполага с тези средства.
"Или трябва да вземем от друго перо и да останат по-малко пари за тротоари и други проекти. Не е желателно Общината да тегли заем. Много бих искал държавата да се намеси и да участва в тези разговори и процеси."
До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..
Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..
Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..
Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.
Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..
Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание. “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..