Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "СтолицаЛитература" се завръща с нов подход

Снимка: Фестивал "СтолицаЛитература"

"СтолицаЛитература“ е международен литературен фестивал, който се провежда в София от 2009 г. насам. Той се стреми да разглежда важни културни и социални въпроси през призмата на литературата.

Седемнадесетото издание на фестивала ще се проведе от 29 май до 8 юни 2025 г. в столицата, под мотото "Изгубеният/Възвърнатият рай“. Тази година литературното събитие ще се превърне в многопластова културна платформа. Освен литература и превод, изданието включва музика, съвременен танц, кино и изобразително изкуство.

Пред Радио София писателката Виолета Радкова обясни, че фестивалът винаги е имал по-различен подход и по-различен поглед към литературата.

"Това, което се опитваме да правим в последно време, е да включим и други форми на изкуство и да наложим малко по-интердисциплинарен модел. Тази година за първи път фестивалът е в рамките на 7 дни и включва 14 събития, всичките са със свободен вход“, обясни Радкова.

Всяко издание на фестивала е посветено на определена тема, като имиграция, идентичност, климатична криза, загуба и скръб и др. Публиката ще може да участва в разговори и лекции за литература, превод, музика, поетическо четене, куиз, филмови прожекции, работилници по творческо писане за младежи, творческа комуникация и ботаническа илюстрация.

"Партнираме си с различни места в София. Едно от тях е "Клуб на пътешественика“, друго е Литературен клуб "Перото“ в НДК. Партнираме си и с Националния природонаучен музей, където ще се проведе част от програмата. Ще имаме прожекции на филми в книжарница "Махала“ и кино "Одеон“, изтъкна Виолета Радкова.

Преводачът Владимир Полеганов също се включва във фестивала. Той е свързан с основния акцент на програмата - графичният роман на Арт Спигелман "Маус“ и преводът му на български език.

Владимир Полеганов

Полеганов се включи в разговора по телефона и изтъкна, че историята в графичния роман е опит за завръщане към загубен свят, опит да го възстановиш и да покажеш, че го е имало.

"Също така и да разкриеш езика, на който той е говорил, защото това е също така изгубен език. Това, което виждаме в "Маус“ е опитът на един син, на представител на друго поколение, който живее в друг свят, да се свърже с това, което е отминало – да намери езика, да накара спомените да говорят, да говорят разбираемо не само за него, за да си обясни някои неща, които се случват с него, в чисто личен план“, разкри преводачът.

Той добави, че е впечатлен от самата форма на графичния роман като нещо ново, като нов подход към обясняването на света.

"Това е един вид търсене на изгубеното. Изкуството отразява този опит да се върнем, да покажем някакъв свят, който е цял, завършен, който говори много ясно и в който всички е наред“, каза Владимир Полеганов.

Фестивалът "СтолицаЛитература" е част от Календара на културните събития на Столичната община и от „Салон на изкуствата“ в НДК.

Подробности за програмата можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Даниел Ненчев; Иван Русланов

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
ФЖМК

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..

публикувано на 16.05.25 в 16:53
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..

публикувано на 16.05.25 в 15:50