От Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) излязоха със следната позиция, изразена по повод стачката в столичния наземен градски транспорт:
"Както всички граждани в София, и ние, и учениците сме затруднени да стигнем до училище. Голямата част от децата живеят на пешеходно разстояние, но нито един ученик, който ползва градски транспорт до училище, не е в клас нито вчера, нито днес – съобщи пред БНР-Радио София Величка Таседжикова – директор на 70. основно училище "Свети Климент Охридски" в София и секретар на Управителния съвет на СРСНПБ. – Всички учители са на работа, дори и да са на другия край на града, но и такситата не достигат тези дни. Така е във всички училища, да не говорим за гимназиите. Много сме притеснени, защото следващата седмица предстоят държавните зрелостни изпити. Все пак в края на учебната година се вижда труда и на възрастни, и на учащи.
Не знам дали отвореното ни писмо ще бъде прочетено от когото трябва, но не можем да стоим безучастни."
"Вече два дни София няма наземен градски транспорт. Хиляди ученици не могат да отидат на училище. Хиляди учители и непедагогически персонал са затруднени да стигнат до работните си места.
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място. Предстоят зрелостни изпити, приключване на учебната година. Бъдещето на хиляди деца и семейства е поставено на карта.
Уважаеми шофьори и лидери на протеста,
Уважаваме Вашите права и Ви призоваваме и Вие да уважавате нашите!
Никой няма право да краде бъдещето на децата!"
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..