Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" възстановява чешмите на Витоша

Снимка: Фондация "Биоразнообразие"

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха зидария, едва течащи или пресъхнали.

Пред Радио София изпълнителният директор на фондацията Йорданка Славова обясни, че акцията за възстановяване на чешмите се случва именно през 2025 г., която е обявена за година на водите.

"Стартирахме с един много засушлив район – планината Сакар. Там установихме, че няколко от чешмите в едно село Орешник край Тополовград, са пресъхнали. Това са чешми, които се използват както от земеделските стопани, така и от туристи. Там придобихме опит какви съгласувателни документи са необходими, как става тази реновация на чешмите“, обясни Славова.

Следва обход на карстови зони в Провадия и Костинбродско. Там са възстановени по две чешми, в момента се работи по реновацията на още две, посочи тя и добави, че вече в трите територии са възстановени общо 8 чешми, като се работи по още 4. Сега от фондация "Биоразнообразие“ работят усилено по реконструкцията на чешмите на Витоша.

Възстановяването може да включва подмяна на тръбите, които довеждат водата до чешмата, почистване на каптажи, изграждане на дренажни тръби, възстановяване на зидовете, изграждане на корита и др.

"Каптажът е направен така, че много бързо носи наноси и се запушват отново и отново. На други места има прораснали клони в тръбите и са я запушили или напукали. Това са мерки, които изглежда, че можеш да отстраниш, но не навсякъде води до трайно възобновяване на потока от вода“, каза Йорданка Славова.

Тя добави, че възстановяването на чешмите е важно не само за туристите на Витоша. Традиционните чешми с корита и малките влажни зони, които се образуват след тях, предоставят специфични местообитания с подходящи условия за различни групи растения и животни.

"Тази седмица предстои да посетим чешми и обекти от южната страна на Витоша, която е доста по-суха. Очакваме, че там ще е нужна по-голяма намеса", изтъкна Йорданка Славова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Фондация "Биоразнообразие" и Радио София

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48