Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 май, от 19.00 часа в БНР

Лазар Николов – композиторът извън времето

Снимка: архив

Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия наш композитор.

Пианистката Цветана Иванова е двигателят на този проект. Родена в Бургас (както и Лазар Николов), тя завършва Националното музикално училище в София при Димитър Цанев, след това Националната музикална академия при Джулия и Константин Ганев, като работи I с Боян Воденичаров, който тогава им е асистент, след което специализира в Германия. Има задълбочен интерес към новата и съвременната музика.

За този концерт тя намира съмишленици в лицето на тромпетиста Вени Благоев (когото познаваме много добре от родната джаз сцена, но е музикант с широки интереси) и младата арфистка Анастасия Роуланд.

За БНР Цветана Иванова разказа за първото си съприкосновение с музиката на Лазар Николов като дете, за постепенното осъзнаване на нейната сила, за срещите с Лазар Николов, за моментите на просветление, за интегралния запис на неговите клавирни сонати и защо програмата, която ще бъде представена днес се нарича “Жълто и оранжево”.

Ето някои фрагменти от разговора на Лили Големинова с Цветана Иванова, но чуйте целия разказ на пианистката, струва си.

"Първият ми спомен за музиката на Лазар Николов е от времето, когато съм била на 11 години. В Бургас изпълниха неговата Втора симфония. Чух звук, който надвишаваше моята способност за възприемане, не го разбрах, но не го отхвърлих. После дойдох в София и по-късно това, което ми отвори сетивата за музиката на Лазар Николов, беше именно неговата соната за тромпет и пиано през 1986 на Прегледа за нова музика и първите й изпълнители Атанас Дюлгеров и Лили Гетова. Страшно ме впечатли тази творба и вече бях убедена, че това е голям композитор и голям път, по който има много стъпала за изкачване…После в Музикалната академия бяхме състуденти с Драго Йосифов и двамата бяхме част от студентския Колегиум за нова музика, който после прерасна с ансамбъл Musica Nova. Нашата първа изява беше с Метаморфози III на Лазар Николов през 1989, година по-късно направихме Глас. Беше голямо преживяване, в консерваторията нямаше ток, беше студено, но ние толкова се вълнувахме, че не забелязвахме. После Лазар Николов написа Сонатата за две пиана, която с Драго изсвирихме много пъти. След това аз заминах да уча в Германия и това, което ме привлече да се върна обратно, беше Деветата соната на Лазар Николов. Тя много ми прилегна, той не знаеше, че всъщност я е писал за мен (смее се). Записах интегрално всичките му сонати и сега бих искала да запишем всички негови камерни творби. Досега сме направили Сонатата за тромбон с Атанас Карафезлиев и Сонатата за фагот с Мария Черноокова…".

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд Култура.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 20.05.25 в 06:05

От 19 до 22 май София ще бъде танго

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 16.05.25 в 06:05

Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024"

Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче". Солистката на Софийската опера спечели вота на публиката в 34-ото издание на допитването, в което гласуваха близо 5 000 слушатели. Наградите бяха връчени на тържествена церемония в Първо студио на Българското..

публикувано на 13.05.25 в 06:05

Обявяват победителите от националната анкета "Музикант на годината"

Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа  в Първо студио на БНР - на галаконцертът „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..

публикувано на 12.05.25 в 09:41
Лучо Корси, Габри Понте и Томи Кеш

Три песни възпяват Италия на "Евровизия" тази година

След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия . Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май . Тази година в състезанието участват 37 страни , като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в..

публикувано на 09.05.25 в 13:06
Маргарита Калчева

"Пролетен полъх“ със Симфоничния оркестър на БНР

"Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 09.05.25 в 09:53

Софийски музикални седмици от 22 май до 3 октомври

Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици, което ще се състои между 22 май и 3 октомври 2025.  Мотото тази година е "Произведено в България".  Ще бъдат отбелязани няколко значителни годишни, между които 175 години на първия български оркестър с наследник Симфониета Шумен, 150 г. Добри Христов, 125 г. Бончо..

публикувано на 06.05.25 в 06:05