Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села – личности с хъс, емоция, емпатия и особено силно желание за положителна промяна.
Пред Радио София председателят на сдружение "Деветашко плато“ Ива Таралежкова припомни, че то е създадено именно с идеята да насърчи активността на младите хора да участват в развитието на своите малки населени места.
"Няма активна държавна политика, която да е насочена към подпомагане на селските райони. Има нужда от много повече работа от страна на Министерството на туризма и на Министерството на културата да насърчат и да подпомогнат развитието и популяризирането на селския туризъм. Считам, че много райони в България, не само Деветашко плато, притежават огромен природен и културен ресурс, както и човешки ресурс, който е най-важният. Те заслужават своето място не само на българската, но и на европейската, и на световната карта за туризъм“, обясни Таралежкова.
За постигане на целите си, сдружение "Деветашко плато" работи съвместно с фондация "Биоразнообразие“. Сътрудничат си по различни проекти за установяване на ресурсите в различни райони на страната. Следващата им цел е изследване на водата и нуждата от ремонт на 20 чешми, в девет села в Деветашко плато, посочи Ива Таралежкова.
Тя добави, че чрез честите срещи, които правят с младите хора в малките населени места, се опитват на живо да усетят нуждите им.
"Това е нещото, което разказваме в сборника "Петелът, който буди хората". Тази ни практика в годините се оказа доста устойчива и работеща и поради тази причина много други хора от различни краища на България се обърнаха към нас с желанието да им помогнем, да споделим нашия опит и така се стигна до сборника“, каза Ива Таралежкова и добави, че в изданието е събрана двугодишната работа на сдружението.
По думите й, хората в малките населени места споделят, че най-трудното в живота на село, е ограниченият достъп до здравни услуги.
"В момента се опитваме да разработим и да въведем пилотно в девет села, технология, която да даде възможност на хората по-рядко да пътуват, за да се налага да се видят с личния си лекар. Опитваме се да изградим едни точки, които с помощта на дигитални технологии, да отговорят на по-леките симптоми, да дадат препоръка и да кажат на съответния потребител колко е спешно да се обърне към специалист“, изтъкна Ива Таралежкова.
Тя добави, че е в процес на подготовка и следващото издание на музикалния фестивал "Джаз под звездите", на който тя е двигател, заедно със своя колега и съмишленик Венци Благоев. Единадесетото издание на фестивала ще се проведе на 27, 28 и 29 юни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд. В Дунавската равнина, Предбалкана и Източна България валежите ще са значителни и придружени с гръмотевици. Вятърът ще остане слаб, от южната четвърт и температурите ще се повишат..
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..