Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и създава едни от най-вълнуващите сцени на родната живопис със силно емоционално въздействие и художествено майсторство.
През 1904 г. Ярослав Вешин става първият главен художник към Министерството на войната, утвърждава се като родоначалник на баталния жанр у нас и оказва изключително въздействие върху българското изкуство и живописна школа в края на XIX в. и началото на XX в.
“Името е знаково за българската история и за нас като институция, която съхранява не само общата национална история и знаковост за нас, като институция, която съхранява не само общата национална памет, но и тази, свързана с българската армия, защото Ярослав Вешин е първият главен художник на Министерство на войната. След него се подреждат много значими имена като това на Борис Денев и Димитър Гюдженов.
Личността на Ярослав Вешин е изключително важна и емблематична въобще за България и за развоя на изобразителното изкуство в страната”, казва директорът на музея доц. д-р Соня Пенкова.
Според доц. Соня Пенкова, Ярослав Вешин е част от групата чужденци, които идват в страната ни и допринасят изключително много за оформянето на облика на българското национално изкуство. Част от тази група са също Иван Мърквичка, Ото Хорейши, Йозеф Питер, които оставят сериозна следа в българското изкуство изобщо.
В изложбата ще бъдат представени над 40 от неговите платна, част от фондовете на Националния военноисторически музей, Софийска градска художествена галерия и Регионалния исторически музей – София.
Сред тях са творби – живопис, графика, акварел, туш, креда и молив, представящи битови сцени, пейзажи, мирния живот на Българската армия и свидетелствата за преживяното и изстраданото от нея в Балканските войни.
Сред изложените платна са „На нож“, „Обоз край река Еркене“, „Базисен склад“, „Полева болница при Димотика“, „Щурмът при Айвазбаба“, „Вършитба“, „Прага“, „Пазар на коне в Подуене“ и други.
Допълнение към изложбата е интерактивно приложение, което детайлно ще запознае посетителите с живота и творчеството на Вешин и ще представи дигитални изображения на негови картини, които се съхраняват в музеи и галерии в Чехия и Словакия.
Изложбата се осъществява с участието на Софийска градска художествена галерия и Регионален исторически музей – София, и в партньорство с галерии от Чехия и Словакия.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Днес е празникът Преображение Господне. Той е установен още в първите векове на християнството и ни припомня едно от важните евангелски събития от земния път на Спасителя, а именно явяването Му в небесната слава пред Неговите ученици Петър, Йоан и Яков, пише pravoslavieto.com. Юдейският народ не познал в Христос очаквания Месия, макар и старателно да..
На 6-ти и 7-ми август, от 8 ч. до 18 ч., на АМ "Струма“ в отсечката между тунелите "Блатино“ и "Кочериново“ в посока Кулата, се променя организацията на движението за полагане на пътна маркировка. Трафикът ще се осъществява в активната пътна лента, като затворена за движение ще е изпреварващата лента на автомагистралата, съобщават от АПИ. В петък - 8-ми..
Три дни АПИ ще чисти канавките на магистрала "Хемус" и движението ще бъде ограничено от 0 до 14 км в посока София, предупредиха от Пътната агенция. От днес до 8 август, петък, за почистване на канавки ще се променя организацията на движение, в светлата част на денонощието между 6 ч. и 17 ч. и поетапно ще се променя движението. Дейностите ще се..
През днешния ден ще е предимно слънчево. След обяд главно в северозападните и планинските райони ще превали и прегърми. Купеста и купесто-дъждовна облачност ще се развива и над Южна България, съобщават синоптиците от Националния иннститут по метеорология и хидрология. На отделни места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици, значителни по..
Държавен вестник обнародва промените в Закона за движение по пътищата, които ще влязат в сила 6 месеца след обнародването им през февруари 2026 г. С промените са предвидени и по-високи глоби за различни нарушения. Например ще влезе в сила засичането на средна скорост и при превишаване на скоростта с над 40 км/ч в населено място, глобата вече ще бъде..
Паркове, паметници, пазари, читалища и графити са само част от над 200 пъстри предложения за символ на квартала, предложени от гражданите на столицата от различните райони. Инициативата е на независимата платформа So Sofia и започна през месец май. Кварталите, които ще гласуват за избирането на своя символ към момента са "Младост", "Люлин",..
След 01.01.2026 т. предстои двойно обозначение на цените, но вече с основна валута в евро, а от 01.01.2027 г. цените ще бъдат обозначени вечесамо в евро. В момента задачата пред бизнеса е да актуализира софтуера на своите фискални устройства, за да могат да показват това двойно обозначение. След като стана ясно, че не може да бъде спазен срокът,..