Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст на сигналите за насилие над деца

Снимка: Pixabay

Насилието и агресията сред децата в България бележат устойчив ръст през последните пет години, сочи анализ на фондация "Общество и сигурност", по данни от Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на вътрешните работи и Националния статистически институт. Институциите обаче, отговорни за закрилата на децата, не разполагат с ключови данни за ефективно планиране на политики и интервенции.

За периода 2019–2023 г., броят на сигналите за насилие над деца се увеличава с всяка изминала година. През 2019 г. те са били 1178, а през 2023 г. – 1286. Най-сериозно е нараснало физическото насилие и неглижирането, докато сигналите за сексуално насилие отбелязват спад – от 289 през 2019 г. до 165 през 2023 г., според мониторинговите доклади на ДАЗД.

Данните от Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на вътрешните работи и Националния статистически институт са коренно различни, коментираха пред Радио София председателят на Фондация "Общество и сигурност" Радостина Якимова и юристът на фондацията Дора Райчинова.

"Ние се загубихме. Никъде в тези данни нямаше припокриване между институциите. При НСИ данните излизат, но другите данни се разминават изключително много и не можеш да проследиш картината“, каза Якимова.

Тя добави, че според данните липсва информация от МВР за вторичната виктимизация, рецидивизъм и дългосрочни последици от насилието, противообществените прояви и агресия.

По данни на НСИ за 2023 г., се наблюдава ръст на редица тревожни явления сред децата, както и най-висок брой за последните 4 години на деца, извършили противообществени прояви. Отчита се и ръст на сигналите за насилие над деца. ДАЗД обаче не събира данни за насилие, извършено от деца, нито проследява дали жертвите получават специализирана помощ.

"От тези данни, които ние получихме от ДАЗД имаме 589 сигнала. В същото време, ако проверим броя на сигналите, получени на тел. 116 111, пише, че са регистрирани 2452 сигнала за деца в риск. Това са близо 4 пъти повече сигнали. Не е ясно към коя институция тези сигнали се препращат“, посочи Радостина Якимова.

На база предоставените от институциите данни, от фондация "Общество и сигурност" отчитат ръст на сигналите за насилие над деца за последните 5 години.

"Данните от МВР за извършените престъпления от малолетни и непълнолетни, сочат много голям ръст – 1150 е ръстът за 2024 г., спрямо 2023 г.“, изтъкна Радостина Якимова.

По думите на Дора Райчинова, друг показател, по който е видно, че има ръст на престъпленията са включително възпитателните дела, които се водят от местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.

Тя коментира и зачестилите случаи с насилие от страна на т.нар. "локали“.

"На децата им е скучно. Скучно им е в училище, скучно им е в свободното време и те търсят предизвикателства по този начин. Другият много голям проблем е безразличието на обществото", обясни Дора Райчинова.

Според експертите от фондация "Общество и сигурност" е наложително изграждането на национална система за събиране, обмен и анализ на данни за насилието над и от деца, с ясно разграничени отговорности между институциите. Необходимо е и да се проследява какво се случва с всяко дете – жертва или извършител, както и превенция чрез образование и семейна подкрепа.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19