Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година.

Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката публика.

Представените в изложбата над 40 автори, формират облика на съвременната българска типография. В София бе открита “Нова българска типография” - изложба, която събира най-доброто от постиженията на калиграфията, шрифтовия дизайн и типографията у нас, след 2019 г.

Над 40 български автори демонстрират как буквите могат да бъдат не просто носители на съдържание, но и на естетика, идентичност и културна дълбочина.        

“Типографията е всичко, което ние виждаме като облекло, образ на текста. Без значение дали отваряме книга, уеб сайт, навигираме в някакво електронно приложение.

Всичко, което по някакъв начин е текст и е облечено в шрифт, съответно носи някаква стилистика, някаква характеристика, която е свързана с четимост, функционалност, естетика. Това всичко е типография”, коментира Борил Караиванов - един от основните организатори на изложбата. Това е третото издание на изложбата.

Идеята за събитието тръгва през 2013 г. по идея на Кирил Здравков се създава и първото издание в рамките на фестивала Design week. Тогава имаше сравнително малко автори - около 2025 автора. При второто издание през 2019 г. набъбнаха до към 80 автора. В третото издание са отново около 80 автора.

“Основната идея беше през годините да направим представителна извадка на авторите и проектите, които по някакъв начин през годините налагат, т.нар. българска форма на кирилица.

В съвременната форма на буквите в България има разлики спрямо стандартните форми на кирилица. Ние имахме нужда да имаме една такава витрина на постиженията в тази област”, допълни още Борил Караиванов.

Чуйте целия разговор на Петя Калнакова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова- Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

УМБАЛ “Александровска“ предлага безплатно изследване на туморните маркери

В месеца за борба с рака на гърдата Централната клинична лаборатория на столичната УМБАЛ “Александровска“ предлага безплатно изследване на туморните маркери CA-15-3, CA 72-4, CA-125, съобщават от болницата. Туморните маркери представляват молекули, най-често протеини, които се произвеждат от ракови или от здрави клетки, в резултат на онкологично..

публикувано на 06.10.25 в 11:34
Преливащи контейнери с боклук

Доброволци помагат в кризата със сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

Преливащи контейнери с боклук видяха столичани във вчерашния ден и тази сутрин. На терен са екипите на Столичната община – зам.-кметът по екология Надежда Бобчева, директорът на Столичния инспекторат и доброволци, които ще насочват хората за местата, където ще могат да си изхвърлят боклука.  Призивът е да се използват контейнерите за разделно..

публикувано на 06.10.25 в 11:07

Православнат църква отдава почит на Свети апостол Тома

На 6 октомври православната църква почита Свети Тома - един от дванадесетте апостоли, учители и последователи на Исус. Наричат го Неверни, защото не повярвал във Възкресението на Христос, докато не му се явил и не пипнал раните му.  На 6 октомври имен ден празнуват Тома, Томислав, Томислава. В деня на Св. апостол Тома в България отбелязваме Деня на..

публикувано на 06.10.25 в 11:05

Драгомир Иванов: София е изправена пред опасност от сериозна енергийна криза

Пред опасност от сериозна енергийна криза е изправена София и има нужда от спешно решение за кризата в "Топлофикация - София". На това мнение е независимият общински съветник в СОС Драгомир Иванов. По думите му, столицата е в "патова ситуация", а дружеството има дългове към "Булгаргаз“ над 1,2 млрд. лв., които затрудняват изпълнението на..

публикувано на 06.10.25 в 10:07

Отново дъжд, с температура в София около 10°

Днес ще бъде облачно и дъждовно. След обяд валежите в Южна България ще се усилят, а през нощта срещу вторник интензивни валежи ще има в източната половина от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад и ще бъде до умерен. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в източните райони - до 18°-20°, в София - около 10°. В..

публикувано на 06.10.25 в 06:35
Славонице, 2023
стопено в калъп стъкло, студена обработка, 31 x 40 x 11 см

Стъклото: безброй възможности и теми

Любомира Вълчева-Нъндлол ни представя  Биеналето на стъклото : "Петото издание е продължение на богата история. Стъклото като художествен медиум се утвърждава най-вече в следвоенния период. Биеналето е мост между българските и чуждестранните участници. Обменът е много богат. Имаме около 200 участника от близо 50 държави, показват се творби от..

публикувано на 05.10.25 в 11:40
Кварто квартет с Мистериите на българските гласове в Олимпия

Калейдоскоп на българската музика

Иван Пенчев, създател на Кварто квартет и първа цигулка там: "Написах случайно нашето име в търсачката и ИИ ми съобщи, че сме имали концерт в зала „Олимпия“ в Париж, вече всички ни свързват с тази зала, където са свирили Бийтълс и Силви Вартан. Това е възможно най-престижната зала, но персоналът не си спомняше някога струнен квартет да е свирил..

публикувано на 05.10.25 в 10:27