Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите.
"Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи.
Последните данни в сектора сочат лек ръст за покриване на разходи по каско застраховките заради повишаване цените на авточасти и на труда.
"Цените на застраховките растат по-бавно от всички други цени. Има застраховки, които въобще не са променени. Имуществените са достъпни за всеки, който има жилище. Размерът им зависи от включените рискове, размера на дома и покритието. Застраховката за една година може да е под 100 лв., а може да достигне до 250-300 лева", допълни Колчакова.
Брокерите отчитат леко покачване на интереса към доброволно сключване на застраховки за имоти (задължителни има при ипотекиране например), но тенденцията е много бавна.
Обяснението на тенденцията е повишаване на застрахователната култура, както на осъзнатостта на риска.
Българите продължават най-често да застраховат колата си. Там "Гражданската отговорност" е задължителна, а каското е сред най-популярните доброволни застраховки.
"В сравнение с ЕС сме много, много назад. Дори в сравнение с балканските страни: застрахованите жилища у нас са не повече от 10%, а в съседните страни са над 20%. Трябва повече да се говори, а всеки, който се застрахова - да зададе всички въпроси, които го притесняват. Брокерите трябва да отговорят така, че да няма разочарования", каза още Нина Колчакова.
По думите ѝ, дигитализацията рязко е навлязла в сектора по време ковид пандемията, включително и при общуването с клиента, избор на покрития, има и приложения за описване на щетите.
"С дигиталните услуги се надяваме да привлечем и повече млади клиенти", допълни Колчакова.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина" (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община. Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж..
Софийският маратон привлича много хора да спортуват – включително и деца, припомни пред БНР-Радио София една от най-успешните български състезателки по лека атлетика Милица Мирчева, която преди дни официално пое поста спортен директор на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon). Най-голямото маратонско събитие в България тази година..
"Не знаех, че предложението да оглавя Агенция "Пътна инфраструктура" има срок. Това не ми е детска мечта. Аз подходих с уважение , отговорих официално. Г-н Иванов (министъра на регионалното развитие Иван Иванов – бел. ред.) вчера дори не ми се обади да поговорим. Не бих си позволила да покажа точно каква е комуникацията с него и той трябва..
Преди обяд над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. По-значителна ще е облачността над Североизточна България и крайните южни райони. След обяд над много райони ще се развива купеста облачност и на места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа умерен и временно силен северозападен вятър. Максималните температури ще бъдат..
Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..
Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..
6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..