Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция.
От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми.
Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в последните години се наблюдава спад на домовите кражби в национален мащаб.
"На територията на цялата страна за 2024 година има регистрирани 3217 домови кражби. За сравнение през цялата 2023 година са били 3638. Това, което можем да отбележим и е важно да се знае, освен през заключващите механизми, жилищата могат да бъдат обект на престъпления чрез взломяване, но това все по-рядко се случва", допълни инсп. Белишки.
София е най-рисковият град за извършване на домови кражби, обясниха още от вътрешното министерство. Наличието на много хора помага на извършителите да останат анонимни, обясни Елена Кръстева от Столичната дирекция на вътрешните работи.
"Необходима е, освен това, и голяма бдителност на гражданите. Когато сте си в къщи и чуете някакво тропане, чукане или силни звуци, които се издават в съседния апартамент или на етажната площадка, когато знаете, че съседите ви ги няма, е необходимо да се сезира веднага полицията, за да може да се направят действия по тяхното залавяне, задържане и така нататък", каза Кръстева.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..