Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Андреева, Национална мрежа за децата:

Причината да има локали е в липсата на авторитети

Диана Андреева от Национална мрежа за децата
Снимка: Невена Николова

Зачестилите противообществени прояви на агресивни младежки групи, известни като “локали” провокира Министерство на правосъдието да започне подготовка за изцяло нов закон за детското правосъдие. 

Действащият в момента закон е от края на 50-те години на ХХ век, а според правосъдния министър, съвременните проблеми трябва да бъдат решавани със съвременно и адекватно законодателство. 

Със задачите да изготвят нов проект за закон за детското правосъдие, ще се заеме работна група, включваща представители на академичните среди, магистрати, съдии и прокурори, следователи и специалистите от Комисията за противообществените прояви, детски психолози, както и неправителствения сектор.  

“Национална мрежа за децата изготвя един ежегоден мониторингов доклад, наречен “Бележник”, в който проследява изпълнението на младежките политики, изследва заложените ангажименти и това, доколко те са изпълнени и една от темите е за детското правосъдие и насилието между деца. Данните са много тревожни.

Само за 2024 г. имаме 2900 деца, които са жертви на престъпления. Има множество сигнали, свързани с домашно насилие. Има 79 хил. сигнала за детско порнографско съдържание, които са подадени към Центъра за безопасен интернет. Това са тревожни данни“, обяснява Диана Андреева, ръководител “Проекти“ в Национална мрежа за децата.

Разбира се, не може да не се спомене и тревожната тенденция с т.нар. “локали”, които са агресивни, нападат и оказват тормоз на различни хора.
“От гледна точка на възрастовата психология, знаете каква е тази възраст - бурна и особена, свързана с това, че младият човек търси пътя си и се опитва да намери подходящи модели. Бунтува се срещу родителите си и търси групи, в които да се впише”, допълва тя.

Според нея, такива групи е имало и в миналото, като данни за това има и от учители, и от ГДБОП още през 80-те години, но тогава Детска педагогическа стая е била “страшилище”, което е имало своя ефект. В момента, според Диана Андреева също има механизми, с които да се въздейства върху тези младежи.

В момента подходът към децата е по-различен от този на Детската педагогическа стая, като се разчита повече на корективното поведение, но като че ли в главата на младите хора, това не е толкова съществено.

“Мисля, че причината това да се случва, е липсата на авторитети. Като че ли в сегашните времена младите хора нямат авторитети, нямат правилните модели на подражание, а точно в тази възраст е важно да имаш модел, с който да се съревноваваш по позитивния начин", допълва тя.      

Чуйте повече в разговора на Невена Николова и Данаил Конов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Европейски концерни ще произвеждат в САЩ, за да избегнат мита, а ще внасят на Стария континент!

Споразумението между САЩ и Европа или сделката, ако използваме лексиката на Доналд Тръмп, без да знаем детайли по нея, изглежда по-добре отколкото можеше да бъде след заканата за 30% мита на стоките, изнасяни от ЕС отвъд Атлантическия океан. Договореното все още трябва да бъде прието от страните членки, но имаше и доста по-лош сценарий за..

публикувано на 04.08.25 в 16:45

Още нямаме летателна техника за гасене на пожари, действащата е адаптирана

Проблемът с пожарите у нас става все по-сериозен. Те стават повече на брой, по-интензивни и унищожават все повече площи, особено от горите, отчитат от WWF България. За последните 15 години у нас са възникнали и гасени над 7 хиляди горски пожара . Според решение на Народното събрание от 19 юли 2024 г. Министерският съвет е задължен да..

публикувано на 04.08.25 в 15:12

Фестивалът за улични изкуства 6Fest прави лятото в София по-артистично

Карнавални шествия, големи марионетки, куклен театър и цирк са сред събитията, с които Фестивалът за улични изкуства 6Fest (ШестФест) ще направи лятото в София по-артистично. В парковете 6Fest ще представи дневно и светлинно шествие с три от своите големи карнавални кукли, както и работилница по улични и карнавални изкуства, насочена към деца и..

публикувано на 04.08.25 в 13:54

Къде няма да има топла вода в София до 8 август заради профилактика

Годишната профилактика на "Топлофикация София" продължава и от днес до 8 август (петък) 2025 г. с временно спиране на топлоподаването тя ще засегне: ж.к. "Банишора", ж.к. "Света Троица", ж.к. "Фондови жилища", част от ж.к. "Илинден", ж.к. "Зона Б–5", "Зона Б-5-3", "Зона Б–18", "Зона Б–19"; ж.к. "Надежда" - 1, 2 и част от 4, ж.к...

публикувано на 04.08.25 в 12:41
Мартин Атанасов

Институциите у нас не си говорят

Два месеца след като беше представена публично, интерактивната карта “Черна писта“ - разработена от 18-годишния Мартин Атанасов, е била посетена от над 300 хил. души. Платформата визуализира повече от 177 000 пътнотранспортни произшествия, регистрирани от 2021 г. насам, и показа как статистиката се превръща във видима и разбираема информация,..

публикувано на 04.08.25 в 12:36
Деян Колев

Център "Амалипе" ще си партнира с държавата в борбата срещу ранните бракове

Център "Амалипе" си партнира с Министерство на труда и социалната политика и Държавната агенция за закрила на детето в системните усилия, които държавата планира за превенция на ранните бракове.На срещата е поставен акцент върху превенцията на ранните бракове и съответно ранните раждания. На 22 юли става ясно, че център “Амалипе” ще си партнира с..

публикувано на 04.08.25 в 11:29