Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Невена Коканова

Нивина Коканова с Раде Маркович в сцена от филма „Крадецът на праскови“
Снимка: архив

На днешната дата - 3 юни, се навършват 25 години от кончината на голямата българска  актриса Невена Коканова, определяна от много експерти и зрители като Първата дама на българското кино.

Всички, които помнят ролите ѝ, са наясно, че нейният талант блестеше не само на големия и малкия екран, а остави ярка следа на театралната сцена, откъдето започва нейният професионален път.

Родена на 12 декември 1938 година в Дупница. Майка ѝ е от австрийската аристократична фамилия Фон Хелденберг, а баща ѝ е офицер от царската армия, служещ в българския корпус в Македония. Малко след идването на новата власт през 1947 година той е арестуван и пратен като политически затворник в Белене. Всички близки около Ненвена Коканова споделят, че тя е един изключително фин и раним човек, чужд на злословията и интригите. Една истинска аристократка на духа, с голямо и отворено към хората сърце.

Невена Коканова започва кариерата си като стажант-актриса на 18 години през 1957-ма в Ямболския драматичен театър, без да има специално актьорско образование. Театърът днес носи нейното име, организират се и театрални празници, посветени на личността ѝ.

Ямболският театър Снимка: Емил Енчев

На големия екран, актрисата изиграва над 50 роли, с които пресъздава едни от най-ярките и емблематични женски образи в българското кино от самото му създаване до края на XX век.

Снима се за пръв път в ролята на Ема във филма “Години за любов“ (1957) на режисьора Янко Янков. Изпълнява ролята на Ирина от екранизацията на романа “Тютюн“ (1962) с режисьор Никола Корабов, тя е Жана от “Инспекторът и нощта“ (1963) с режисьор Рангел Вълчанов, Лиза от “Крадецът на праскови“ (1964) с режисьор Въло Радев, Ана от “Карамбол“ (1966) режисьор . Любомир Шарланджиев, Неда от “Отклонение“ (1967) режисьор. Гриша Островски), Герда от "С дъх на бадеми" (1967) (режисьор. Любомир Шарланджиев, Тинка от “Момчето си отива“ (1972) (режисьор. Людмил Кирков, учителката в “Най-добрият човек, когото познавам“ (1973), голямата етърва в „“Дами канят“ (1980), Боряна в „Опасен чар“ (1984) и много други.

През 1969 г. играе във филма на голямата италианска кинорежисьорка Лилиана Кавани "Галилео Галилей".

Блага Димитрова написва романа си "Отклонение", заснет през 1967 г., специално за нея.

Съпруг на Невена Коканова е известният български режисьор Любомир Шарланджиев, с когото тя снима някои от най-известните си филми.

Тя си отива от този свят на 3.06.2000 г., на 61 години.

В запис от Златния фонд на БНР от 31.03.1993 г. Невена Коканова размишлява върху въпросите, дали е осъзнавала призванието и шанса, който е имала в началото на своята кариера в театъра и киното? Кое ѝ липсва повече от двете изкуства: киното или театъра, какво е отношението ѝ към публиката, как се отнася към приятелствата и партньорствата, как приема завистта, която е усещала? Чуйте.

Невена Коканова си спомня първите стъпки в киното, говори за вдъхновението, което ѝ носи 24 май, за учителите в професията, за ролята на Лиза във филма "Крадецът на праскови", трудностите по време на снимачния процес, оценката на автора на творбата Емилиян Станев и на публиката за екранизацията. Подчертава силната си връзка със своите героини в този и още един от нейните емблематични филми - "Момчето си отива". Споделя мисли за влиянието на българското кино върху публиката.
Запис от от фонда на БНР, 10.01.1983 г.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:20

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10
Опакованата Триумфална арка в Париж, 2021 г.

Как с краткотрайните си творби Кристо заживя във вечността

През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..

публикувано на 25.07.25 в 13:21
Таня Николова и Христина Попова

Ден на съвременното българско изкуство в Нови хан

. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата.  В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха  Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..

публикувано на 25.07.25 в 11:35

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35