Пето издание на Фестивал на азиатската култура ще се проведе в София на14 юни 2025 г. в Южен парк II (зад музея "Земята и хората") и ще представи богатствата на азиатската култура пред българската и международната публика в София.
Събитието ще предложи пъстър микс от култури, вкусове и традиции от цяла Азия и ще бъде под надслов "Обединени в многообразието".
Акцентите от сценичната и културна програма ще са с участието на Китай, Индонезия, Корея, Виетнам, Индия, Иран, Монголия, Палестина, Пакистан, ОАЕ и Камбоджа.
Ще има артистични, кулинарни и образователни инициативи, подготвени от дипломатическите мисии. Предвидена е също и благотворителна томбола, средствата от която ще бъдат дарени в подкрепа на фондация “Нашите недоносени деца“ - единствената организация в България, която работи за качествена грижа и ранна подкрепа за преждевременно родени деца и техните семейства, възможности за ексклузивни интервюта с посланици, организатори и участници.
В предаването “Радиокафе за събитието разказа Калоян Стоянов от отдел “Социално-културни отношения" към посолството на Индонезия, проектов координатор на събитието, който съобщи, че в основата на организацията на фестивала е посолството на НР Китай, но посолството на Индонезия като инициатор на събитието още от 2017 година, много активно помага с организацията.
“Наша беше идеята и намерихме много съмишленици и от други посолства. Всъщност, благодарение на взаимните усилия, събитието ще може да се състои, защото макар и инициатор, сами нямаше да можем да постигнем, това, което постигаме заедно с другите посолства“, отбеляза той.
Немалко предизвикателство е самата идея да се събере културата на държавите от най-големия континент в рамките на един ден. "Оказа се, че не ни стигат часовете, защото през цялото време ще има активности на сцената", коментира Калоян Стоянов, който помага и за реденето на сценичната програма.
"Танци, музика, бойни изкуства, кулинарни демонстрации, работилници и ателиета, наистина се опитваме макмимално много неща да поберем в рамките на един ден и смятам, че ще успеем да покажем най-доброто от Азия“, допълни той.
Важен акцент на фестивала е и кулинарната част, която ще представи различни храни от различни региони на Азия.
Още любопитни факти за всеобхватната азиатската култура и това, което ще бъде показано в София на 14 юни, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..