Младите хора в България са готови да бъдат част от промяната, но не вярват, че им се дава възможност - това отчете изследването "Младите могат, за да има смисъл - трябва да има диалог“, реализирано от социологическа агенция "Тренд“.
Проучването е насочено към отношението на младите спрямо, теми свързани с участието им в обществените процеси и политики. Оказва се 81% от младите у нас никога не са чували термина "младежко овластяване“, а 54% смятат, че нямат реална значимост в обществените политики.
Въпреки притеснителните данни, които се съсредоточават повече в отдалечените от столицата населени места, агенцията отчита много висок процент на младите хора, с мнение, че са част от поколението, което ще промени България.
„Младите хора са възприели основна ценност на българското общество, каквато е семейството, което смятам, че е един голям позитив, виждаме дистанцията на младите от теми, свързани с институции, политика и доброволчество - да, има хора, които са се включвали, но това може да бъде и чисто еднократен процес.
Друг интересен акцент в проучването е семейната среда - младите хора имат много по-голямо доверие на това, което казват родителите им, учители, приятели и близки, отколкото на това, което получават като информация от телевизия, социални мрежи, анализатори, експерти“, посочи социологът Евелина Славкова.
З7% от младите, заявяват жлание да променят средата около себе си.
Според Ангел Стойков - председател на Представителството на студентските съвети у нас, процентът на младите доброволци и активисти, трябва да се увеличава, а не да спада, вследствие на ниската заинтересованост и довереност към политическите процеси.
„Смятам, че младите хора няма как някой да ни покани, ако ние сами не направим стъпката да бъдем част от обществото“, посочи той.
Председателят на сдружение "Мрежа за развитие на личността и талантите“, Калина Крумова допълни, че диалогът с младите хора в по-отдалечените населени места е ключов.
“Трябва категорично да обърнем внимание на младите хора в малките населени места, които са с най-негативни тенденции, възприятия и нагласи, свързани с младежкото овластяване, политическите и граждански процеси“, изтъкна тя.
Още по темата, чуйте в репортажа на Надежда Герова в звуковия файл.
Проект на нов закон за детското правосъдие се очаква наесен. Това е дългоочаквана стъпка към модернизация на системата и въвеждане на нова, съобразена с най-добрите европейски практики рамка за работа с деца в конфликт със закона и противообществени прояви. В края на юни в Министерството на правосъдието се проведе първото заседание на работната група..
От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на протест тази вечер. Живеещите в района на ул. "Опълченска“ настояват за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Според тях две нови автомобилни ленти удвояват..
Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 34°. В планините ще бъде слънчево. След обяд, главно над западните масиви, ще има временни..
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..
Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..