Мобилното студио на Радиокафе е на събитието "България на пет океана" - в ИЕЦ от 11 до 17:30:
Започваме с Валерия Джукич, оперативен директор и модератор на образователен панел:
"Толкова е позитивно! Имаме много щандове, представящи възможностите за работа в България. Намигваме към българите на една протегната ръка разстояние във всеки край на света. Ще се намерим. В България се случват хубави неща, за които искаме да разкажем на българите в чужбина.
На голямата сцена представяме истории на успели в чужбина българи в двойка с успели в България. "Успехи и уроци" и "Лидери на промяната" са двете теми. Като Цветана Манева и Самуел Финци. Или Моника Евстатиева с огромна аудитория в Чикаго и Бойко Василев. Кирил Десподов и Алберт Попов.
Предприемачи, които не са знаменитости, но са с изключителни постижения в своята област. Имаме над 4000 регистрации за посетители. Днес ще обсъждаме освен меките, така и хоризонталните, дигитални умения. Средностатистически, в България те са на по-ниско ниво от ЕС."
Още за образователния панел и за България като остров на надежда и възможност - в звуковия файл.
Един от идеолозите на събитието е Андрей Арнаудов:
"Имам притеснение как посетителите ще се движат, толкова много са записалите се. Целта и концепцията ни на петото ни поредно издание е да покажем колко е важно да се поддържа връзката. Събитията ни са предимно в чужбина и са предназначени не само за млади хора.
Всеки отговорен и смислен работодател е добре дошъл. Успяхме да работим със стотици компании и хиляди българи се върнаха през платформата ни. 4 години стабилно са повече българите, които се прибират, отколкото заминават. От есента рестартираме платформата - всички регистрирани ще могат да бъдат търсени.
В годините се търсят различни професии (подробности в звуковия файл). Във високите технологии, военната индустрия. Често се подценяваме, но не е необходимо. Най-вдъхновяващи са български компании, направили световен продукт.
Не онези Лили Иванова и Христина Димитрова са при нас - с тях говорим за самолети и полети:
"Ние сме от РВД, управляваме въздушното движение, търсим млади хора под 30 г. При нас обучението е над година и половина. Компанията ни дава кариерна възможност на европейско ниво." (К. Димитрова) "Във всички сфери при нас имаме добре обучени жени, не живеят с мисълта, че работят мъжка професия." (Л. Иванова) "България отвисоко е страхотна, ако всеки го прави."
Ваня Джеферович е обикновен посетител на събитието - чужденец, избрал да живее и работи в България:
"Мислех да се прибирам в Хърватска, но вече 20 години съм тук и съм повече българин. Харесва ми свободата тук, в Хърватска са станали много по-западни, а тук си говорим с всеки за всичко. Ако тук човек иска да работи, може да го направи по-лесно, отколкото на Запад.
Тук смятам, че можеш да се развиваш по-бързо. Аз например успях да си направя ресторант с кредит, ако имаш нещо интересно, трябва да бачкаш. Все по-малко хора искат физическа работа и скоро това ще е най-платената."
Още от Ваня Джеферович - в звуковия файл.
Христо Попов е предприемач и стратегически консултант с над 30 основани компании в 7 държави и опит в ръководството на екип от над 15 000 души:
"България не е това, което беше преди 20-30 години. Цялата ни фирма е основана от млади българи - средна възраст 30 г. Работим с големи фирми, правим световната кампания на Манго, стратегията на най-старата логистична компания в света, от Генуа. Всяка държава има хора под и над средното ниво, ние не сме изключение. Но само в една си у дома си. Всеки, който казва, че тук нищо не става, трябва да му се удари един шамар.
Родителите имат ниска толерантност към риска на децата си. Децата трябва да са смели и да не слушат след един определен момент родителите си. Трябва да имат смелост да пробват и акъл непрекъснато да учат. И сърце, да не се отказват. Ако искаш да направиш нещо, не ти трябват връзки или подкрепа на държавата.
Като гледаш само лошите неща ставаш мрънкалник. Всяко дете трябва да има и криле, но и корени. Никакво значение нямат възрастта, полът, цветът. Имаме израз - как може никога да не си доволен и винаги да си щастлив."
Още за отговорността, победите и провалите на Христо Попов - в звуковия файл.
Финалът е с Добромир Иванов - участник в панел "Иновации и инвестиции"; CEO на BESCO - НПО, която действа като мост между стартъпи и инвеститори, правителството и други заинтересовани страни:
"Борим се страната да стане по-добро място за стартъпи, дълбоко сме убедени в това. Фалирали сме много компании - без грешката няма как да се научиш. Има възможности за всякакъв бизнес, като имаш идея, всеки се опитва да ти помогне, но тези неща не са в новините.
Навсякъде има предизвикателства. Важно е да се говори за позитивните неща. Ценностната ни система не мери успеха с това, което си получил, а с това, което си дал. Сега има и пари, и ментори. Още няма изградена връзка между науката и бизнеса, ще я изградим и нея. Удовлетворението да подобряваш средата тук е много по-голямо."
Още за гордостта и приоритетите на Добромир Иванов - в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..