"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии).
Специалният разказвач Иван Тодоров представя поредното си изследване върху Павлово и ставаме съпричастни на интересните истории, събрани от него, за да не се забравят нещата, оформящи общността в един или друг столичен квартал. А Павлово е на 115 години, през 1926 се открива трамвайната линия до Бояна, просъществувала до 1973.
Слушаме за новите му открития, намерили място във вестника, като разказа на Крум Лисичков, ватман 330, отдал 30 години на професията си. Както и спомените на проф.Петко Петков за "микрокварталчетата" в Павлово, вкл. "Боянски възход" и негови колоритни обитатели.
"Какъвто е бил един парцел - той е отражение на характера на собственика му". Слушаме също и за елените зад Околовръстното, изчезналите костенурки и последните таралежи. Целият брой на хартия - връзката с него и автора му е тук.
Във втората част разширяваме малко ареала:
С къщата на Димитър Карастоянов започва кв.Павлово - до едноименната трамвайна спирка, веднага зад магазините, ще я познаете по многото характерни гипсови отливки по фасадата. Отново сме с Иван Тодоров:
"Пролетно време, слезеше ли се на бившата сп.Петър Тотев, лъхваше аромата на хляба - радост и за погледа. Хлебопродавницата на бай Фердинанд Кастрев. Хубав хляб се прави с мерак. Една пещ с милинки, две - с козунаци и две с хляб. Сажда в нея не се задържа. Веселото тесто тръгва все нагоре.
Проф.Петков се е грижил и за пчелина. А баща му, Емануил, е бил директор на първата опитна станция към МЗ. От 1954 бившето "Суворовско" е предназначено за децата с увреден слух. Архитект на сградата е прочутият Георги Овчаров."
В звуковия файл - подробностите за времето на печене на всичките печива, какво друго има във фурната и как да се познае хубавия хляб; както и какво е най-характерното за вила "Рая" - на ъгъла с Околовръстното, откъдето е тръгнал първият тролейбус на Балканите.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..