
Не търсете черната хищна котка в Шумен, вижте животното безопасно в Софийския зоопарк, предлагат от Центъра за градска мобилност и напомнят, че до там може да се стигне с автобуси 64, 66, 68, 83, 88, 98, 120, 288, 805.
През лятото столичната Зоологическа градина няма почивен ден.
Касите за продажба на билети на Западния и Централния вход работят от 9.30 до 18.00 ч., а престоят на посетителите на територията на зоопарка е разрешен до 19 ч.
Залите "Големи котки, терариум и аквариум", Примати III и II" са отворени между 9.30 и 18.00 ч.
Зала "Гиганти" е временно затворена, поради адаптация на новопристигналия хипопотам джудже Майло.
Този седмица биологът Радко Сертов, главен куратор на зоопарка, коментира:
"В България е забранено отглеждането на всякакви диви котки, не само големи, а и малки, както и на всеки вид примати. Този, който отглежда такъв вид животни, ги е придобил по незаконен начин. Дори и екзотичните животни, които е разрешено да се отглеждат от частни стопани, подлежат на регистрация в местната РИОСВ, където се издава регистрационна карта и се проверява дали животното е контрабандно“.
Директорът на Софийската зоологическа градина Добромир Бориславов коментира пред БНТ, че вносът на големи котки у нас е подложен на строг регулаторен режим и изисква значителен обем документи. По-вероятно е леопардът да е избягал от незаконен частен собственик, отколкото да е потомък на животни от зоопаркове. Отговорността за гледането на такива животни изисква специализирани знания и условия.
"Често тези котки изглеждат привлекателни, докато са малки, но с порастването си стават опасни хищници", посочи Бориславов.
С двойно повече украса, светлини и специални пространства за празнични събития, София ще се потопи в магията на коледните и новогодишните празници. "Коледа е празник на споделеност, щедрост и добрина - време, в което обичта и добрите дела ни сближават. Именно затова с районите, бизнеса и гражданите обединяваме усилия, за да създадем повече..
Тази година в България са убити 23 жени - жертви на насилие. Данните оповестиха от фондация "Анимус" по повод Международния ден срещу насилието над жени и момичета. Фондацията, която работи за подкрепа на жертвите на насилие, организира в София конференция на тема "Гласът на жените, в подкрепа на Закона". "Работата на институциите..
ОДМВР – Перник стартира провеждането на поредица от учебно-тренировъчни занятия в училищна среда за повишаване готовността за действие при извънредни ситуации в учебните заведения. Занятията са част от ежегодната подготовка на служителите на МВР и училищния персонал и са насочени към усъвършенстване на координацията между институциите, както..
В деня, когато православната църква почита паметта на Св. Климент Охридски, Академичният съвет на Софийския университет, начело с ректора проф. Георги Вълчев, поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски, който се намира в непосредствена близост до Ректората на СУ, информира БГНЕС. На събитието присъстваха доц. Наталия Киселова, която е..
Ученици от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов“ ще подкрепят организацията на Световното първенство за спортисти със синдром на Даун, което ще се проведе от 13 до 19 юни 2026 година в София. Те ще подпомагат логистиката, посрещането и ориентирането на международните делегации, ще оказват съдействие на публиката и ще..
Лидерът на "Изправи се.БГ" Мая Манолова внесе жалба в Административния съд София-град срещу наредбата за двойно увеличение на цените за платеното паркиране и разширяването на зоните в София. В жалбата са приложени подписите на над 3500 граждани срещу решението на Общината. Манолова каза, че планираното поскъпване от догодина няма финансова..
Месец ноември в Перник предлага богата програма от културни събития – изложби, концерти, театрални постановки, литературни вечери и чествания, както и традиционните "Ноемврийски музикални дни". А днес Регионалната библиотека "Светослав Минков" отбелязва своята 70-годишнина в Малкия салон на Двореца на културата от 17:00 ч. По време на тържеството..