Различни са настроенията при американски законодатели за нападенията на САЩ в Иран след класифициран брифинг, проведен на фона на обвинения от демократи, че администрацията президента Доналд Тръмп не е ги е информирала доколко ударите ще попречат на Иран да разработи ядрено оръжие.
Републиканци посочиха, че брифингът е утвърдил мнението им, че ударите са били ефективни, докато демократи казаха, че брифингът по-скоро е повдигнал повече въпроси отколкото да е дал отговори.
Един от по-видните критици - лидерът на демократите в Сената - Чък Шумър, реагира като каза, че няма стратегия, няма план и не се знае какво се прави. Други демократи казаха, че са си затвърдили мнението, че ударите могат да забавят с няколко месеца ядрената програма на Иран, което е в противоречие с лансираната от Тръмп теза за заличаване на тази програма.
На какви посланията залага администрацията в публичното пространство за нападенията?
На брифинг за журналисти Хегсет ревностно говори с думи от риториката на Тръмп и мисията в Иран в посока убеждаване на обществото и насочване вниманието към постигнатото споразумение между Израел и Иран.
На брифинга имаше и критика срещу медиите, че журналисти "търсят скандали".
Хегсет подчерта, че ядрената програма е унищожена. Основният наратив на администрацията е, че мисията е била изключително успешна и че коментари, които са противни на това заключение, са обидни за армията и непатриотични. Но съмненията за мащаба на операцията остават.
Припомням, че според върховния лидер на Иран това, което Щатите са постигнали с нападенията по ядрени обекти, не било значително. Той обвини Тръмп в необичайно преувеличена оценка на това, което се е случило.
През седмицата в Щатите се говореше и за победата на първичните вътрешнопартийни избори за кмет на най-големия американски град Ню Йорк, където на преден план излезе демократ - социалист. Зохран Мамдани спечели надпревара, при която се очакваше победител да е бившия губернатор на щата Ню Йорк Андрю Куомо.
Сегашният кмет Ерик Адамс бе избран като демократ, но той ще се състезава като независим.
Мамдани спечели с послания за цените. Някои от акцентите в програмата му бяха безплатни и бързи автобуси, безплатна грижа за деца и замразяване цените на наемите. Той говори и за свободна Газа. Но има и притеснения, защото иска да вземе заем от 100 милиарда долара за изграждане на жилища на достъпни за цени за тези с по-ниски доходи и иска да увеличи така или иначе високи данъци.
Победата му също така даде нова енергия на вътрешнопартийния дебат в редиците на демократите между умерените и по-либералните.
Тези вътрешнопартийни избори се гледаха като референдум за бъдещето на демократите.
Веднага след победата започнаха да се появява критики спрямо това, че Мамдани се определя като социалисти и предупреждения демократическата партия да не поема риторика, която се възприема позитивно само в големите градове, а в останалата (по-голямата) част на Америка - като радикална. Републиканците вече го определиха като екстремист, чиито политики ще банкрутират града и чиито политики са чужди на Америка.
През седмицата американският Върховен съд реши, че администрацията има право да депортира мигранти в "трети страни" или страни, които не са били тези, от които те са тръгнали преди да стигнат в Щатите.
За повече по тази и други теми от седмицата в САЩ чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..