12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.
Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една сега се стигна до нападение. Един от факторите беше разкъсването на мрежата от проксита на Иран – "Хизбула" в Ливан, "Хамас" в Газа, йеменските хути. Друг от факторите е още по-силната подкрепа от САЩ при администрацията на Тръмп. Освен това Иран сигурно се е приближил застрашително до атомна бомба.
"Никой не може да установи докъде е била иранската програма до нападението, къде е прагът, чието преминаване трябва да изисква удари. Но страната обогатяваше уран в степен над необходимата за мирна ядрена програма. Решението на Израел се оказа печелившо, защото бе демонстрирано явно военно превъзходство - не само по отношение на въоръжаването, а и като разузнаване", отбеляза Димитров.
Според експерта, обаче, рано е да се обявява, че конфликтът е приключил. Балансът в момента е в полза на Израел, но по нищо не личи, че Иран се е отказал от ядрената си програма.
След като президентът на Иран заяви, че спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), надзорът над ядрената програма остава изцяло в ръцете и внимателния мониторинг на израелското разузнаване.
"САЩ винаги са били съюзник на Израел, но тази война показа много ясно външнополитическите и военни приоритети сред съюзниците на САЩ – НАТО за Тръмп е след Израел. Ангажиментът на американците е знак, че САЩ се идентифицират с каузата на Израел."
Според Пламен Димитров Иран е съхранил своя потенциал и сигурно ще се върне към ядрената си програма и ще я развива.
Колкото до вътрешните процеси в тази страна, режимът надживя войната – с някои персонални загуби, и засега ситуацията изглежда стабилна.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..