Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева, председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева, библиотекар:
"Хората тук умеят да ценят приемствеността. Началото на летописната ни книга, създадена от Иван Григоров - Чарли, звучи като приказка." (слушаме я) "Предполага се, че името е заради основния поминък, Житни зрънца беше името на малките танцьори, после станаха Житара." (Ж. Захариева)
Сн. Лозева представя животописната книга с много снимки от създаването насам: "Винаги е имало коледари и лазарки, Бабинден е бил винаги почитан. За 100-годишнината сътворихме голяма изложба, но пандемията не позволи голям празник. В момента книжният ни фонд се удвои за последните 13 години, откакто работя. Децата идват и четат."
"Хората са започнали от нулата и са оставили огромно наследство. Чествахме 300 години от създаването на селото. Почитаме Еньовден, до храма "Рождество Богородично" децата берат билки, снимахме житата. Правим си седянка в читалището на грамофон и свещи. Идва баба Роска, която много помни. А киносалона ще го оборудваме с най-модерна технология."
Следващ гост е Стела Николова, зам.-кмет по образование, култура и спорт на район Нови Искър:
"При нас приоритет са децата, искаме да ги ангажираме и през лятото - със спорт, малко учене и много кино, съвместно със София филм фест. Искаме да подкрепим и мотивираме младите за работа. Младежта много бърза, искаме да ги насочим правилно, дори и завършили в чужбина се връщат тук. Приучавайки ги към добра среда те почват да я търсят.
В района имаме 7 училища и 7 детски градини, децата са хиляда, идват дори от София. За момента местата стигат, но планираме още една градина. В Житен също идват млади семейства с дечица. Повечето работят в София, тук стават по-социални, има много доброволчески дейности." (Подробностите - в звуковия файл, където откриваме и летния културен календар.)
Време е и за кмета на с. Житен, Галя Георгиева:
"Обичам си селото и ще направя всичко, каквото мога. Не съм се ограничила в работно време, и най-малкият човечец има нужда от внимание. Харесвам си хората тук. Всичко леко полеко ще се оправи, като имам разбирателството и подкрепата на хората. Винаги се консултирам с тях. Това за тях е нещо ново.
Правя сутрин обиколка с колелото и най-добрата ми комуникация с тях е лице в ръце. Кметът трябва да знае всичко за селото. Имам изключително тясна връзка с децата, те ми помагат. Копнеят за теб като говориш приятелски с тях. Казват "няма да го правя повече, че леля Галя ще ни се разсърди". Те знаят, че се зареждам от тях."
Слушаме Ивайло Иванов и Теодор Миланов – представители на фк Житен:
"Клубът е от май 2016, събрахме се ентусиасти и вече 9 години се състезаваме в окръжната група. Отборите преди нас са доста по-добре във финансово отношение. С годините натрупваме опит, като има мачове, в селото е празник. Привличаме и по-млади футболисти.
Последните ни гости са Тошка Владимирова от пенсионерски клуб „Радост и веселие“ и Тодор Виденов:
„Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник. Обменяме готварски рецепти и неща, свързани с отглеждането на екологични зеленчуци.“ (Т. Владимирова)
Т. Виденов: „Всичко има като хора – събираме се на Гергьовден, на 8 септември на празника на селото, като курбана го правим от вечерта на 7. Църквата е върху женски манастир."
Подробности за местната кухня - в звуковия файл
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..