Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

Нужни са незабавни мерки и инвестиции, загрижени са експерти по климата и водите

Снимка: БТА

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават.

Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат.

Те отбелязаха, че по-съществен е човешкият фактор, свързан с овладяване на загубите на водните ресурси и правилното им управление, отколкото природните особености.

В момента около 100 000 души изпитват ефектите от ограничаването или липсата на водните ресурси. Не е изключено до края на сезона, засегнатите да са още повече, коментираха експертите. А последици от засушаването и липсата на вода са видими върху цялата икономика, посочи проф. Емил Гачев, ръководител на секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите - БАН:

"За разлика от стихийните бедствия, засушаванията са продължителни, а негативите се трупат, включително и лошите социални и здравни последствия".

Върху количествата на водните ресурси влияние имат както  естествената природна цикличност, така и климатичните промени. А проявленията от последните са видими  все повече, затова и вече не са необичайни особеностите на сахарския климат, които изпитваме у нас.

Проф. Гачев уточни също, че наблюдаваме трайно намаляване на водните ресурси и нас, и макар по отношение на количествата паднали валежи да има сравнително близки данни, то разпределението им през годината е неравномерно - няколко пороя, а после – месеци суша. Това е проблем, особено за малките населени места с ограничени ресурси и без алтернативни източници.

По последни данни (към 1 юли) язовирите в страната са запълнени едва на 63% средно, като в Северозападна и Североизточна България нивата падат под 50%, а на места дори и под 25 процента.

Борислав Сандов проф. Емил Гачев изнесоха актуални данни / Снимка: Златина Петкова

Работата на парче, без комплексно решение,  което да е ръководено от държавата, няма да доведат до управление на водната криза у нас, която се задълбочава все повече.

 България освен, че има трайно намаляване на водните ресурси, е една от страните в ЕС с най-малко водни ресурси, а като прибавим и загубите, които се отчитат от водохранилището към потребителите, проблемът придобива още по-сериозни измерения. Според Борислав Сандов - бивш вицепремиер по климатични политики и министър на околната среда и водите (2021-2022),  експерт по климат и води, както и бивш министър на околната среда и водите, всяка втора капка се губи по водпреносната мрежа в страната.

През последните години загубите в София са намалени до 36%, но това е по-скоро изключение.

Според данни, които цитира Сандов, 500 населени места обаче въобще не са включени във ВиК мрежата. Експертът уточни, че проблемите произтичат най-вече от неспазването на законодателната рамка. Той призова:

"Нужни са незабавни инвестиции в подмяна на остарялата ВиК мрежа, въвеждане на ефективни методи за откриване на течове, както и координация между институциите".

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00