Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Улица "Цар Иван Асен II“ - писатели, философи, бохеми“ - е темата на последния юлски литературен маршрут

Разказва авторът Димитър Божков

Димитър Божков, преподавател, автор и водещ на събитието
Снимка: Мария Бояджиева

Последният юлски литературен маршрут тръгва днес - 16-ти юли, и е посветен на района около столичната ул. "Цар Иван Асен II".

Разходката под мотото “Улица "Цар Иван Асен II“, писатели, философи, бохеми“ е част от лятната програма за изкуство в града “Девет слона“ (VOL. 2 / Фантастични маршрути), която се организира от фондация "Син куб“ в партньорство със Swimming pool и Центъра за социална визия.

“Районът около ул. "Цар Иван Асен II” е приютил множество интелектуалци още от времето на създаването му, тъй като земите в началото са били собственост на Софийския университет и са раздавани на негови професори.

Това, на първо място, чисто практическо съображение, е съдействало за създаването на неповторимия облик на квартала, доколкото това съсредоточие на интелектуалци е провокирало и други техни събратя по перо да се заселят в квартала.

Маршрутът ще включва разкази за поетесата Северина Тенева и сина ѝ, за писателя Драган Тенев, за Йордан Йовков, за философа и дипломат Димитър Михалчев и за литературния критик Борис Делчев“, разкриват организаторите.

В предаването “Радиокафе“ повече по темата разказа Димитър Божков, автор и водещ на маршрута, преподавател по философия в СУ" Св.Климент Охридски“.

"Всъщност, от "Девет слона“ ме поканиха да си измисля един литературен маршрут, каквито те от доста време правят. Идеята е да се онагледи по какъв начин изкуството се вписва в градската среда на София, тъй като изкуството не е само в галериите, или само в книгите, или само в концертните зали - то някак си живее, хората, които го създават също живеят.

Разбира се, има я тази нагласа да превръщаме всички творци в звезди, да имаме особен интерес към техния частен живот, но литературните маршрути имат за цел да разкажат именно историята на много автори, познати от учебниците, на много класици, които сме чели, за които сме чували, говорим за тях, обсъждаме ги. А има и много живи творци, които живеят в този квартал, ще поговорим малко и за тях, няма да останем само в миналото", посочи гой.

По думите му, този квартал започва по -широко да се застроява още от самото му създаване през 20-те и 30-те години на ХХ век и е носел названието “Трета крайградска зона“. Там се намира и най-старото филмотечно кино “Влайкова“, построено още със създаването на квартала, имало е и малки кръчмички, не толкова известни като големите кафенета "България“, или "Цар Освободител“, но допринасящи за атрактивния живот на квартала.

“Литературни маршрути“ ще има и през септември с нови разходки из литературната карта на София. Всички събития са с вход свободен и без предварително записване.

Още какво разкри авторът на днешният литературен маршрут, Димитър Божков пред Радио София, чуйте в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11