Ако обичате Жан-Жак Русо и Волтер, Дюма и Екзюпери, защо не - Фредерик Бегбеде и Ерик-Еманюел Шмит, песните на Азнавур и Жо Дасен, на Милен Фармер и Едит Пиаф, филмите с Ален Делон и Луи дьо Фюнес, с Жана Моро и Марион Котияр, фенове сте на Жан-Мишел Жар, Люк Бесон, Коко Шанел или на Зидан и Мбапе…, сигурно сте искали да научите техния език.
В седмицата, която започна с националния празник на Франция (14 юли), в предаването "Радиокафе" гостуваха Ромен Декроа - директор отдел "Езикови курсове", и Здрава Стоева от Френския културен институт (ФКИ).
Г-н Декроа разказа за възможностите, които предоставя институтът за желаещите да изучават или усъвършенстват френски език, дори и през лятото.
Наистина френският се е смятал за език на политиката и дипломацията, но днес той не е само за елити, а е масово разпространен. Заедно с английския се говори на 5 континента.
"Това е вторият най-изучаван език в света и това е така, защото е полезен. Смята се, че към 2100 г. на него ще говорят 700 млн. души. В момента се изучава в много училища в България и други страни. Благодарение на френския може да следвате в много университети", отбеляза Ромен Декроа.
За студентите, които учат във Франция, правителството предоставя стипендии в подкрепа на младите хора. Сертификатите, които валидират нивото на познание на езика, важат за цял живот. Когато е в CV-то на даден човек, сертификатът дава възможност за участие в различни проекти, обучения и програми.
"Френският език е красив. Това е език на културата, на икономиката, науката. Но той се характеризира с динамизъм", отбеляза още г-н Декроа.
Той обясни по-подробно за различните видове езикови курсове, които организира ФКИ, включително и с дистанционна форма – за ангажирани и хора, които живеят далеч от учебните зали.
Курсове се провеждат в различни моменти и от годината, сутрин, обед, вечер, през уикендите.
В лятната сесия заниманията са 2 пъти седмично според нивото на изучаващите. Има за деца, както и за подрастващи и възрастни (от 11 г. нагоре).
Има възможност да се направи тест онлайн и кандидатът да се запише в съответната сесия на нива А1, Б1, Б2.
Едно пълно ниво може да се завърши за 21 дни.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Над 200 предложения са получили организаторите на инициативата "Символът на квартала". Гражданите предложиха паркове, паметници, пазари, читалища, квартални кръчми, графити и т.н. Жители на столичните райони на “Младост” , “Люлин”, “Надежда”, “Дружба”, “Гео Милев”, “Хаджи Димитър”, “Банишора”, “Иван Вазов”, “Лозенец”, “Красно село”, “Овча купел” и..
C хепънинг тази вечер, от 17.00 часа Националната художествена академия официално ще постави началото на Шестнадесетата Лятна академия за деца и ученици към НХА, в рамките на която, младите художници, участници в проекта ще рисуват, ще правят живопис, ще моделират, ще изработват керамика, ще се учат да тъкат – ще създават изкуство, съобщават..
Над Западна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и главно в планинските райони там ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има условия и за градушки. Вятърът в западните райони от страната ще започне да се ориентира от северозапад, в Дунавската равнина ще е умерен и временно силен, съобщават от Националния институт по..
Днес Радиокафе се излъчва от Несебър. БНР е медиен партньор на четвъртото издание на престижните летни награди за бизнес и туризъм . Снощи бяха отличени най-забележителните личности и брандове на престижна церемония на яхта. Какви са предизвикателствата пред обществената медия БНР, ще разберем от нейния генерален директор Милен Митев :..
Ул."Гурко" е мястото на днешната ни радиоразходка: Тя е една от първите урегулирани улици и носи името на този, чиито войски влизат в София в началото на 1878. Какво е била преди това сградата на СГХГ и какво е имало преди на това място, известно сега като ул."Гурко" 1? Къде са били първите сгради на БНБ и на Народното събрание? Какво е имало на..
Никола Образописов-Консулата е героят на малката ни поредица, с въвеждащи думи от Любомир Николов, уредник в Градския музей на Самоков: "Поради своята колоритност и бунтарство си извоюва прозвището "Консулата". Творчеството му е много разнообразно, не само иконография и стенописи, разнородна личност. В 2019 успяхме да заснемем документален филм за..
Първата любов на Карамитев се поболява от раздялата им край Женския пазар Апостол и Маргарита Дупаринова се женят на сцената на Народния театър, живеят на „Оборище“ 21А Безброй са жените, въздишали по магнетичния чар на Апостол Карамитев. Още толкова са се чудели как този изключително красив актьор остава верен на талантливата си, но далеч не..