"Все повече са политиците, които потребяват само поп култура. Това веднага повлиява върху начина, по който тече цялото това политическо говорене. Например на Илон Мъск съвсем ясно му личи, че и до ден днешен играе на компютърни игри. Това не е отрицателен пример. Казвам го като пример затова как можем да определим културният, образователен, светогледен стандарт на даден политик“, обясни Ефтимов.
Той добави, че все по-често за политика се говори на "нисък стил“, но това не е отскоро, колкото и да обвиняваме социалните медии. Според него в хода на развитие на българското общество, първата вълна на използване на разговорен стил се е случила още в началото на 90-те години.
"Вестник "24 часа“, например, беше флагманът на това изказване. Тогава българските изследователи на езика бяха подивели. Смятаха, че това е една целенасочена кампания по опростачването на българското политическо пространство. Аз смятам, че то просто беше част от една прекалена демократизация“, посочи Йордан Ефтимов.
По думите му, ако политиците днес имат изказа на Петър Стоянов например, биха имали много по-малка популярност.
"Ще изглеждат скучни, ще изглеждат неизразителни, несъвременни, нещо, което в българското политическо поле не се цени. Аз също смятам, че е изключително потискащ този начин на изразяване тип жълта преса, с който повечето български политици в наши дни работят, но той е плод на самата социална ситуация, на медиите“, каза литературният историк и критик.
Йордан Ефтимов добави, че социалните медии са направили така че, безгласното мнозинство да си мисли, че има глас. По думите му, това едва ли не, е развило възможността всеки да бъде политик, журналист или коментатор.
"Което е илюзия, което заблуда, но тази заблуда работи", изтъкна Йордан Ефтимов.
Той изрази надежда, че поп културата в политиката ще бъде само малък исторически период, от който ще излезем.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..