Законът за достъп до обществена информация (ЗДОИ) е един от работещите. Но силата на неговите текстове гражданите не само имат достъп до информация от публичните институции, но и успяват да го получат, ако трябва минавайки и през съда.
Това напомни пред БНР-Радио София адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на "Програма достъп до информация".
Той обаче отбеляза, че във връзка с прилагането на европейски регламент на на 18.07.2025 г. е публикуван за обществено обсъждане проект на Закон за изменение и допълнение на ЗДОИ. Отговарящо орган в рамките на изпълнителната власт е Министерството на електронното управление.
"Притесняваме се да не би да се получи така, че в крайна сметка правото на гражданите за достъп до информация да бъде ограничено под въвеждането на тези нови разпоредби. В свое становище сме посочени няколко конкретни примери – коментира адв. Кашъмов. – Всички знаем, че министри, народни представители, президента, лицата, заемащи висши и държавни длъжности, по отношение на личните данни не са толкова защитени, както обикновените граждани. Напротив те са длъжни да търпят по-голяма степен на прозрачност.
Друго наше притеснение е, че се отменят някои разпоредби, които задължаваха институциите да публикуват определена информация. Въвеждат се и нови определения, буквално преписани от този европейски регламент, но те се отнасят до съвсем друга дейност на управлението на данните и нямат нищо общо с обикновения достъп до обществена информация. Ако администрацията започне да чете тези нови определения, когато граждани и журналисти, неправителствени организации подават заявление за достъп обществена информация, тогава може да настъпи хаос, може да бъдат ограничени правата на гражданите, да бъде накърнен достъпът до информация, който е защитен от Конституцията."
Във връзка проектозакона Кашъмов отбеляза "две добри новини". Едната е свързана със силната реакция както в социалните мрежи, така и в медиите. Втората добра новина е, че от Министерство на електронното управление са реагирали още миналата седмица. Отправена е покана към няколко неправителствени организации за среща, която ще се проведе утре.
Изпълнителният директор на "Програма достъп до информация" коментира и решението на Върховния касационен съд окончателно да осъди колегата журналист Борис Митов за клевета и обиди спрямо бившия председател на Софийски градски съд и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Съдът увеличи 5 пъти обезщетението, присъдено на магистрата на втора инстанция и уважи почти всички негови претенции срещу няколко статии публикувани през 2018 година.
"Това решение на ВКС за съжаление е лош прецедент, въпреки че две трети от претенциите на съдията Михайлов са отхвърлени.
Това е едно безпрецедентно осъждане на много висок размер обезщетение за малка медия и особено за един журналист.
Винаги, когато някой се кандидатира за висока длъжност и обсъждаме кой е той - това е част от демократичния дебат. Абсурдно е медии и журналисти да бъдат осъждани, а камо ли на толкова високи обезщетения, тъй като това може да спъне целия демократичен процес. Това е разликата между демокрацията и тиранията - свободата на словото и възможността критично да се обсъждат публичните фигури."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В четвъртък гост в коментарното предаване “Форум” е Стоил Цицелков, социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ).Заедно с водещата на предаването Елена Пъневска, той коментира следните теми: протести в София и във Варна в защита на варненския кмет Благомир Коцев, на зам-кмета на София Никола Барбутов и останалите задържани..
Симеон Карпузов, изследовател в институт GATE, е победителят в конкурса "Млад предприемач в науката 2025“. Наградите бяха връчени по време на форума „Европейски ден на предприемача“, който се проведе на 20 ноември и зад който стоят усилията на Центъра за трансфер на технологии към Научноизследователския сектор на СУ "Св. Климент Охридски" и..
Кметът Васил Терзиев ще представи днес годишния отчет на Столичната община за 2025 г. - втората година от своя мандат. В присъствието на екипа на общината, ключови партньори, граждански и браншови организации и представители на медиите, той и заместник-кметовете ще обобщят резултатите от реализираните политики на специално събитие с тематични..
Сцена “Централни хали“ стартира през юни 2024 г. и досега има над 800 събития. М ениджърът на Централните софийски хали Драгомир Димитров открои два устойчиви проекта за тази седмица - " Роди се звезда“ и “Код превенция“. “Идеята на всеки от тях е да дава възможности на хората да се информират или изявяват. “Роди се звезда" е съвместен..
За четирима от всеки петима българи преходът не е свършил, а демокрацията у нас още не е истинска. 60% от анкетираните пък приемат твърдения, че нямаме реален пазар и че тайните служби от миналото продължават да определят живота ни . Данните са от независим сондаж на агенция "Мяра". Наблюденията идват на фона на отбелязаната наскоро 36-годишнина..
Столицата направи важна стъпка към модернизацията на своя градски транспорт. При пристигането на новите метровлакове, произведени от Škoda Transportation , беше подчертано, че това е продължение на дългогодишната традиция на сътрудничество и доверие между България и Чехия . Новите осем метровагона са част от инвестиционния план на Столична..
Под мотото "Скоростта е забавна" ще се проведе инициатива за запознаване със спорта шорттрек – бързо пързаляне с кънки на къса писта за деца и тийнейджъри. Организатори е Спортен клуб "Ледени звезди" с президент Биляна Пиронкова. "Това е трето поред събитие, което организира нашият клуб, който е създаден през 1996 година и е първият частен..