Трамваят, който рано тази сутрин катастрофира в София, е потеглил след външна намеса, заяви пред "Хоризонт" председателят на комисията по транспорт в Столичния общински съвет Иван Таков.
Той е гледал записите от камерите в кабината на ватмана:
"Виждат се две момчета как обикалят около трамвая. Смътно се вижда, че е проникнато през страничното стъкло на кабината и е активиран трамвая в режим ход, като джойстикът за ускоряване е сложен на позиция на максимална скорост. Компетентните органи трябва да си свършат работата, както трябва и аз съм сигурен, че ще го направят, за да разберем точно каква е истината. Но това е изключително притеснително предвид на това, че прилична много на терористичен акт - да засилиш трамвай с 80 км в час в града е абсолютно недопустимо", посочи Таков.
Движещият се по булевард "Шипченски проход" трамвай по линия №22 излезе от релсите на кръстовището пред посолството на Румъния, след което блъсна паркирани коли и пропадна в пешеходния подлез на ъгъла на булевард "Михай Еминеску" и улица "Цар Иван Асен Втори". Всичко това стана, след като ватманът е слязъл, за да си купи кафе. Инцидентът се размина без пострадали, само заради ранния час.
Междувременно още един трамвай е излязъл от релсите в София. Инцидентът е станал в ранния следобед на кръстовището срещу гара "Подуяне". Той също се е движил по линия №22, съобщават очевидци във Facebook групата "Катастрофи в София". Към момента няма данни за пострадали.

В първия работен ден от новата седмица, темите от деня в предаването "Форум", коментира Тодор Терзиев, завършил Международен бизнес и мениджмънт с профил финанси и маркетинг в Хага, Нидерландия. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Маратон от протести през седмицата заради бюджета. - От "Продължаваме промяната"..
На 1 декември стартира гласуването в кампанията "Решава София", в която граждани могат да подкрепят проекти , предложени от самите тях или от неправителствени, или професионални организации. В рамките на две седмици ще се определят първоначалните предложения, а след това предстои да се гласува и за окончателните. Столичани отново ще могат да..
Такса битови отпадъци е основен елемент в управлението на отпадъците - с нея общините покриват разходите за събиране, транспорт и третиране на твърдите битови отпадъци. В България в момента плащаме на база данъчна оценка на имота, но отдавна се говори за реформа на тази такса и за въвеждането на модела "замърсителят плаща" или още: “плащаш, колкото..
През 2025 г. се навършват 165 години от рождението на Екатерина Каравелова, първата защитничка на женските права в България, учителка, преводачка, писателка. Какво място заема нейната личност в първия Интерактивен музей на “Будителките”, който се намира на площад "Гина Кунчева" в София, разказва Елица Павлович от екипа на Фондация "Будителките",..
Всяка година кампанията "Пиши за права" на "Амнести интернешънъл" обединява хора от цял свят, за да се борят с несправедливостта и да подкрепят хора, чиито права са застрашени. През последните няколко години действията на хора, съпричастни на инициативата, допринесоха за освобождаването активисти по света и възтържествуване на..
Много изследователи определят тази книга като първия научно-фантастичен роман, готически шедьовър и основа за развитието на хора жанра. Колкото и изумително да е за съвременните читатели, неостаряващата книга "Франкенщайн, или новият Прометей" е написана от Мери Шели , когато е била едва на 18 години. Успоредно с поредната и..