"Дни преди началото ние се върнахме от нашето най-голямо събитие за студенти и докторанти на територията на България. 650 човека бяхме събрали в Китен, където имахме възможност за 23-та поредна година да организираме събитието "Летен университет", разказва председателят на Националното представителство на студентските съвети - Ангел Стойков.
Съвсем скоро предстои и друго голямо събитие, допълва той, честването на 25-годишнината от основаването на Националното представителство.
Всяка година студентските съвети се изправят пред неизменното предизвикателство: настаняването на учащите в студентски общежития.
"Близо 15 студентски входа ще бъдат в ремонт тази година, което несъмнено ще затрудни кампанията. Комисията за разпределение ще има изключително важна задача да балансира между университетите", споделя Ангел Стойков.
Най-много студенти без възможност за настаняване има в УНСС - над 1000.
"Имаме по-добри от европейските условия, що се отнася до ремонтираните блокове", казва още във връзка с общежитията председателят.
Таксите за платено обучение се вдигат с най-много 20% за студентите, които вече са част от системата за висше образование. Това е своеобразна победа за организацията, тъй като и благодарение на нея увеличението не е двойно, както бе планирано по-рано.
"Наборът, който влиза във висшето образование тази година е с висока раждаемост и е нормално да има добър прием в университетите", твърди Ангел Стойков. В следващите години обаче очакваме спад в приема, защото и раждаемостта през годините е била по-ниска.
"От страна на студентската организация водим разговори за следващата година да има увеличение в студентските стипендии, да има увеличение на храно-дена и легло-дена, възможност за колегите да получават по-добри условия и разбира се продължаваме да се борим за инвестициите, които се правят в образованието", очертава плана за действие председателят.
Повече за началото на акдемичната учебна година чуйте в звуковия файл.
Православната църква почита Света великомъченица Екатерина - една от най-образованите жени на своето време. Според преданието Екатерина била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени , разказва..
След проведени срещи с екипа на Michelin Guid - най-авторитетната световна система за гастрономически оценки, София официално получи възможност да бъде подложена на кулинарен одит. Това е ключовата първа фаза в процеса за потенциално включване в селекцията на Michelin, съобщават от пресцентъра на Столичната община. София бе представена като..
През деня ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в източните райони до 5°-6°, в София – около минус 1°, съоббщават от Националния институт по етеорология и хидрология. В по-голямата част от страната ще бъде слънчево, на места в равнинните райони преди обяд видимостта ще е намалена...
За пръв път чуждестранно китарно дуо се продуцира и издава от българска компания, известна предимно като концертен промоутър. Явор Ганчев е име, което свързваме както с основания преди над 35 години и съществуващ до днес музикален магазин "Дюкян Меломан", така и с концертите от началото на века, неслучайно събрани под името " Джаzz+ ": "Едното начало..
Емил Коралов представя поредното 14-о издание на Фестивала Di Vino Taste: "Очевидно фестивалът е устойчив, българската винена индустрия се развива на все по-високо ниво. Освен този, правим и други фестивали, за да става българското вино по-видимо. Ще бъдат представени всички региони. Бялото вино е класифицирано като елегантно, а районът на..
Салон на музите - няма как да не свързваме фестивала със Светлана Иванова. Пианистка и певица. Завършила в София, после учила във Виена. Живяла в ЮАР и Австрия. Сега е наш гост, който представя предстоящия им спектакъл: "Започваме с "Носорог в банята" от сборника разкази "Ръчен багаж" на журналиста Георги Милков, другата муза е небесната с Росен..
Къде е била ул. "Търговска" - наследник на старата софийска голяма чаршия? Слушаме спомените на Тодор Влайков от влизането му в София. Поглеждаме и книгата "София през вековете" на Александра Монеджикова - особено за софийския безистен. Още за участта за стария "Чохаджийски хан" в спомените на Феликс Каниц и Евлия Челеби. Георги Каназирски-Верин..