За 21-ва година фондация "Благотворител" обявява конкурс за стипендии по програма "Постигам по-висок успех".
До 15 октомври т.г. за тези стипендии могат да кандидатстват деца и младежи, лишени от родителски грижи – ученици от 8. до 12. клас, както и студенти първокурсници.
Стипендиите на обща стойност 720. до 1350 лв. ще бъдат изплащани в рамките на учебната година.
Кандидатите трябва да имат успех над 5:00 и да напишат есе, разсъждавайки върху цитат на Ричард Бах от книгата "Джонатан Ливингстън Чайката": "Няма проблем, който да не носи подарък за теб в себе си. Търсиш трудности, защото имаш нужда от техните дарове".
В началото са направени по два конкурса годишно, разказа пред БНР-Радио София председателят на фондация "Благотворител" Станислава Рашева.
С промените, които настъпиха, по отношение на настаняването в центрове от семеен тип, услугата за децата без родители е съвсем различна. Вече не са централизирани, в момента децата се отглеждат в малки общности от по 12-15 деца.
"Те са много и са пръснати на територията на цяла България, затова и сме предпочели конкурсите да бъдат веднъж в годината. Програмата има дълъг път и вече някои от децата, които са били подкрепени преди 20 години, са самостоятелни хора, мениджъри, имат семейства. Много е хубаво да виждаш как израстват тези млади хора", изтъкна Рашева.
След това ще бъде издаден сборник с някои от най-интересните есета.
Чуйте разговора на Златина Петкова.

В средата на тази седмица гост-коментатор във "Форум" е Борис Грозданов - AI експерт в Института по отбрана и международна сигурност . А темите , върху които спря и разсъждава, бяха: Етически проблеми пред AI (изкуствения интелект) – носи ползи и не вреди на обществото Как да не губим връзката с действителността?..
Няма риск от преливане на реките в София, уверяват от пресцентъра на Столичната община. Все още не е приключил ремонтът на коритото на река Владайска в района на Женския пазар. Заради покачване на нивата ѝ след дъжда временно са спрени ремонтите по речния бряг. Заради това са струпани камъни и не става дума за срутване, какъвто сигнал бе получен в БНР.
Арика Адамс и Десислава Латинова гостуваха в БНР-Радио София, за да разкажат за музиката, която ги вълнува - тази, която създават, както и за концерта им, който предстои в четвъртък, 20 ноември. Арика Адамс е полуамериканка, родена в Денвър, Колорадо. Мести се със семейството си в България. Живее в Пловдив и много обича музиката. На концерта..
Във връзка с приемането на страната ни в еврозоната и приетите изисквания към търговците, от Българската вендинг асоциация (БВА) настояват отсрочка от един месец, в който да настроят автоматите за вендинг услуги. Вендинг машините позволяват хората да си платят и вземат кафе и други напитки или храни на самообслужване, без търговец.Те..
До 23 ноември водещи учени, експерти от практиката и представители на публичния сектор участват в дискусии за предизвикателствата и възможностите при изграждането на по-устойчиво и иновативно бъдеще. Повод и домакин за това е Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" – организатор на 28-ата международна годишна..
Много често, когато човек е надарен в една област - например, много добър музикант, се оказва, че е талантлив и в други области на изкуството. Това правило потвърждава и вокалистът на "Рамщайн" Тил Линдеман, чиято стихосбирка “100 стихотворения” излиза на български език . Книгата на германския музикант е част от поредицата "Акустик" , част от..
Състоя се безплатна прожекция на документалния филм "The COP29 Bike Ride (Велопоходът към COP29)" – история за хора от дузина националности, които прекосяват 6 500 км с велосипеди, за да стигнат до климатичната конференция COP29 в Баку и да покажат, че колелото е много повече от средство за придвижване. Прожекцията и съпътстващата дискусия с..