Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уязвимостта през погледа на фотографа Петър Вълчев

Петър Вълчев - фотограф, режисьор и сценарист, представя 12 портретни фотографии, придружени от лекция на психотерапевта Елица Великова във фотографската изложба “Уязвимост“. Тя ще бъде показана до 11 октомври в столичната галерия Doza.

“Тези фотографии се появиха много интуитивно. Аз по никакъв начин не съм си поставял някаква рамка, когато ги съставих. Те се появяваха малко преди да заспя в онзи момент, когато почти си заспал и почти - не. Единственото нещо, което си сложих като рамка в тези фотографии, бе да липсва червения цвят. Така го усещах.

Защо продължавам да снимам фотографии и то свят, който изобилства от изображения, вече и генерирани с изкуствен интелект. Интересно ми е. Дори не ги чувствам тези фотографии като фотографии, а като някакъв вид изящни произведения.

Те сами по себе си такива. Те са панорамни фотографии, в които, в едната част на изображението има човек, а в другата част предмет - жива или нежива природа, и по някакъв начин си взаимодействат”, казва фотографът Петър Вълчев.

Във фотографиите си, Петър Вълчев използва много и нежива материя, която в повечето случаи е някаква пластмаса. “Освен червения цвят, другото, което исках да включа в тази фотографии беше пластмасата”. Така живите обекти са разположени в пластмасови обекти.

Заглавието “Уязвимост” идва от психоложката и психотерапевт Елица Великова. Според него ние не сме научени да показваме своята уязвимост. Може би не е говорено достатъчно с нас, когато сме били малки.

Към изложбата има издаден и малък каталог - албум, в който тя е написала текстовете. Тези текстове са с дълбоко философски и психотерапевтичен характер. Текстовете са експресии на емоции ии чувства, които психоложката е изпитала при вида на фотографиите.

Още за изложбата на Петър Вълчев чуйте в разговора му с Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кандидат-студенти на изпит.

"Форум", 01.10.25: Висшето образование в България и нуждите на младите

В сряда темите от деня в предаването "Форум“ коментира д-р Лилия Еленкова. Тя е член на Комитета по управление на младежта на Съвета на Европа. Научните й интереси са именно в сферата на младежките политики. Д-р Еленкова преподава във Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и в Университета за национално и световно..

публикувано на 01.10.25 в 19:05

"Да, България" внася в НС законопроект за използването и развитието на изкуствения интелект

През септември Италия стана първата страна в Европейския съюз с цялостен закон за регулиране на изкуствения интелект. Нормативната рамка урежда наказанията за неправомерното използване на AI инструменти. Законът предвижда дори затвор за онези, които използват технологията с цел да причинят вреда – например чрез създаване на дийпфейкове – и..

публикувано на 01.10.25 в 17:05

"Активна София 65+: Заедно за по-пълноценен живот“ насърчава интеграцията между възрастните хора

На 1 октомври 2025 г., Международният ден на възрастните хора , сдружение "Мулти култи колектив“ стартира проекта "Активна София 65+: Заедно за по-пълноценен живот“, който цели да насърчи по-добрата социална интеграция между възрастни българи и чужденци над 65 г . В рамките на събитието днес в в Централни хали, ниво -1 , се събраха..

публикувано на 01.10.25 в 16:49

Засега само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"

Към момента само две търговски вериги са публикували цените си на националния уебсайт kolkostruva.bg , каза пред Радио София директорът на Главна дирекция "Контрол на пазара“ към Комисията за защита на потребителите Игнат Арсенов. Платформата стартира на 30 септември 2025 г., за да даде възможност на потребителите да сравняват цените на..

публикувано на 01.10.25 в 15:41

Маги Гигова разказва за пътешествието си в Южна Корея

Маги Гигова е позната на слушателите на Радио София от софийския куиз, който води всеки понеделник в "Добър вечер, София" и от предаването "Легендите на София". Тя обаче е известен пътешественик и разказва много интересно не само за историята на столицата, но и за своите пътувания до екзотични дестинации. Този път тя посещава Южна Корея заедно с..

публикувано на 01.10.25 в 15:06

Задържаха трима грузинци в София за кражби от апартаменти

Трима грузинци са задържани от полицията в София заради извършени от тях няколко кражби от апартаменти.  От МВР уточниха, че става дума за хора със сериозна подготовка и опит.  Началникът на Пето РПУ Илия Кузманов каза:  "Множество кражби, много сериозни престъпници, професионално подготвени. Намерени бяха заготовки за отключване..

публикувано на 01.10.25 в 14:23
Стефан Прохоров

Нашето общество е способно да произвежда артисти, които творят извън комерсиалното

“На мен ми се струва една идея лицемерно изведнъж, понеже става дума за Роби Уилямс, да кажат “О, уау, поискали са рушвет!”. На мен никога не са ми искали рушвет, защото аз не шофирам, но познавам хора, на които са искали и те понякога са давали, понякога - не са. В крайна сметка, ние сме граждани. Системата работи. Наша отговорност, като..

публикувано на 01.10.25 в 14:21