Софийският университет "Свети Климент Охридски" е първенец в рейтинговата система на висшите училища в България за 2025 година. Той оглавява класациите в 22 професионални направления от общо 29, по които предлага обучение, обяви изпълнителният директор на "Отворено общество" Георги Стойчев.
"Технически университет - София е първи в 6 направления от 11, по които предлага обучение. Медицинският университет София е първи в 5 от 5. Химикотехнологичният и металургичен университет има три първи места от 6 направления, по които предлага обучения. Имаме няколко висши училища извън столицата, които са първенци, а това са Аграрният университет в Пловдив и Тракийският университет в Стара Загора. Всеки един от тях има по две първи места", поясни Стойчев.
Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че най-болезнен е недостигът на инженерно-технически кадри.
"Социално-икономическото ни развитие в най-голяма степен ще пострада, ако ние нямаме инженерно-технически кадри. Ако някой хотел на трета линия затвори, не е толкова фатално, отколкото, ако затвори някое индустриално предприятие или, ако пострадат индустриите с висока добавена стойност", каза още просветният министър.
С най-висок облагаем доход са завършилите през последните пет години в направлението "Военно дело" - над 6000 лева, както и информатика и компютърни науки - над 4700 лева.
Административният съд на София-град е определил за нищожно решението на Столичния общински съвет, с което се увеличават таксите за синята и зелената зона за паркиране и се разширяват териториите им. С това се прекратява реформата за паркирането в София, се казва в съобщение от съда. Определението обаче подлежи на обжалване в 7-дневен срок...
Нискоемисионната зона за автомобили в София отново влиза в сила от 1 декември и ще важи до 28 февруари 2026 година. За разлика от предходните две години, през този сезон забраната обхваща освен “малкия ринг” и по-широк териториален обхват - т.нар. “голям ринг”, информира БГНЕС. Малкият ринг, за който важи забрана за навлизане на автомобилите от..
Обиколката на Италия е второто най-голямо и най-престижно състезание в света на колоезденето. 109-ото издание на надпреварата ще стартира на 8 май 2026 г. в Несебър и ще премине през Бургас, Велико Търново и Пловдив, а на 10 май София ще бъде домакин на заключителния български етап, преди колоната да продължи към Южна Италия, съобщиха от Столичната..
Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА)..
Проектобюджетът за 2026 година ще бъде оттеглен и преработен. Това обяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Колко пъти пред вас казах, че този бюджет не ми харесва. Така, и затова, след малко, премиерът и домсъвета, както го наричат, ще ви съобщят какво съм решил. Събрах сутринта домсъвета, събрах подкрепящите партии, премиера и..
Столичният общински съвет ще гласува днес новата структура на Столичната община. На предишното заседание предложението на кмета Васил Терзиев не беше прието. Предвижда се София да има трима нови зам.- кметове - по Градоустройство, по Сигурност и по Култура и туризъм. Здравеопазването минава от направление Финанси към направление "Социални..
С нова и оборудвана с модерна апаратура амбулатория разполага Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Част от оборудването е закупено със средства от общината, а друга част - с дарения. Амбулаторията е изградена в изцяло нова сграда. Тя е оборудвана с нов ехограф, апарат за инхалационна анестезия, операционна лампа и операционна маса,..