Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gabriella Petrova – sportistja më e mirë e atletikës së lehtë në Bullgari për vitin 2020

Gabriella Petrova mori çmimin për sportiste më të mirë të atletikës së lehtë në Bullgari. Çmimi iu dorëzua personalisht nga Ministri i Rinisë dhe Sportit Krasen Kralev.

Gjatë vitit të vështirë 2020,i cili kaloi nën shenjën e pandemisë së koronavirusit, Gabriella Petrova fitoi dy tituj ballkanikë në kërcimin së gjati dhe në kërcimin trehapësh, një vend të dytë në turne të Ligës së Diamantit dhe “Sfidën Botërore” të IAFF /International Association of Athletics Federations/, si dhe disa fitore në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Fituesi i medaljes së artë në Olimpiadën e Parisit këtë vit Karlos Nasar

Federata Bullgare e Peshëngritjes shpalli falimentim

Federata Bullgare e Peshëngritjes ka shpallur falimentimin e vet për shkak të borxheve të mëdha.   Peshëngritësit Karlos Nasar dhe Bozhidar Andreev , të cilët fituan përkatësisht medaljent e artë dhe atë të bronztë në Lojërat Olimpike..

botuar më 24-10-04 3.37.MD

Garuesit bullgarë fituan medalje në Taekwondo në Shqipëri

Dy medalje ari dhe tre bronzi fituan sportistët bullgarë në Kampionatin e Hapur Olimpik të Taekwondo-së në Shqipëri. Hristijan Georgiev fitoi medaljen e artë në kategorinë e të rinjve deri në 54 kg, pasi shënoi pesë fitore. Në ndeshjen e tij të..

botuar më 24-10-01 11.29.PD
Antonio Papazov, Tihomir Bratoev dhe Borisllava Ivanova

Tre bullgarë fituan një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Aerobikës

Antonio Papazov, Tihomir Barotev dhe Borisllava Ivanova fituan një medalje bronzi në kategorinë "Treshe" në Kampionatin Botëror të Aerobikës Sportive për meshkuj dhe femra në Pesaro. Para përfaqësuesve tanë u rreshtuan vetëm konkurrentët e Kinës..